Letonya Kültür Festivali – Antalya/Kemer

Bugüne kadar hep Letonya’daki şehirlerden, aktivitelerden bahsetmiştim. Bugün size Letonların Antalya’da düzenlediği Letonya Kültür Festivali’nden bahsedeceğim.

Letonya Kültür Festivali Letonya’nın bağımsızlığının 100. yılını kutlamak amacı ile 27-29 Nisan’da Antalya ve Kemer’de gerçekleştirildi.

Letonya’nın bağımsızlığının 100. yılı

Letonya Kültür Festivali için sosyal medya üzerinden tanıtım yaparken bana en çok gelen sorulardan biri şuydu : Letonya Sovyetler Birliği içindeydi. Nasıl 100. yılı oluyor? Buradan tekrar bir açıklama yapayım bu konu ile ilgili. Daha önceki yazılarımda yazdığım gibi Letonya 1200’lerin başından beri başka ülkelerin kontrolünde yaşamış. Ama dansları, şarkıları onların milli kimliğinin kaybolmasını önlemiş. Ve 1918’de bağımsızlık için ilk ciddi başkaldırıyı yapmışlar. Kısa bir süreliğine özgürlüklerini kazanmışlar da. Sonra Sovyet kontrolüne giriyorlar ama bu başkaldırı bağımsızlığın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle bu şekilde ve bu yıl kutlanıyor.

Kemer

Asıl etkinlik Antalya’da 29 Nisan’daydı. Fakat Letonlar 27 Nisan’da Kemer’de Ambassador Otel’de toplanmaya başlamıştı. Bu otelin aynı zamanda fahri konsolosluk binası olduğu detayını öğrenmem şaşırtıcı oldu benim için. Ben de davetli olarak katıldım onlara. Konsolosluk yetkililer, burada yaşayan Leton vatandaşların eşleri hariç dışarıdan tek Türk davetli olmam benim için çok sevindirici ve onur verici bir durumdu.

Otel gayet keyifliydi. Bir sürü önemli isimle birebir tanışma ve konuşma imkanım oldu. Bu kişilerle röportajlarımı ilerleyen günlerde yayınlayacağım. Bunun dışında festivaldeki dans ve şarkı grubu da oteldeydi. Bu 2-3 gün onlar için biraz zor geçmiş olmalı. Diğer herkes havuz kenarındayken, onlar dans ve şarkı pratikleri yaptılar saatlerce. Bir ara mayo ile yanlarına gittiğimde onlara işkence yapıyormuş gibi hissettim ve kaçtım 🙂

Benimle tanışan Letonlar da şaşırdı. Letonya’da da karşılaştığım gibi ilk soru hep aynıydı : Neden Letonya? Aslında bunun cevabını Kemer’de bile görmek mümkündü. İnsanların tavırları. Gerçekten arkadaş canlısı insanlar.

28 Nisan’da ise Kemer’de meydanda küçük bir gösteri yapıldı. Gün içinde haberim olduğu için biraz hazırlıksız yakalandım buraya ama Instagram hesabımdan canlı yayın ile takipçilerime izletmeye çalıştım. Umarım izleyenler keyif almıştır. Burada bir de benimle televizyon için röportaj yapıldı. Bir yandan da heyecanla yayınlanmasını bekliyorum 🙂

Antalya

29 Nisan günü sabah kahvaltımızı edip yola çıktık. Antalya’da meydandan yürüyüşe başladık ve Letonya Kültür Festivali’nin gerçekleşeceği alana ilerledik. TRT ve bazı yerel haber kanalları da yürüyüşü takip etti. Letonya Kültür Festivali için Antalya’daki amfitiyatroya vardık. Amfitiyatro yanında Leton el işi ürünlerin satıldığı bir stand da vardı. İzlemeye gelenler veya çevreden geçenler büyük ilgi gösterdi buraya da. Herkes yerini aldıktan sonra belediye başkanları, büyükelçi, fahri konsolos gibi önemli isimlerin konuşmaları ardından dans ve şarkı gösterileri başladı. Sürekli hareket halinde olduğum için oradan canlı yayın yapma imkanım pek olmadı ama bol bol fotoğraf ve hikaye paylaşmaya çalıştım. Çektiğim bazı fotoğrafları da galeride inceleyebilirsiniz.

Letonya Kültür Festivali yine devlet yetkililerinin konuşmaları ve birbirlerine verdikleri hediyeler ile son buldu.

Umarım Letonların da Türkiye’ye ilgisi zamanla artar ve bu tarz festivaller Türkiye’de daha sıklıkla yapılır.

Bolcal

Leton İnsanı Hakkında

Leton insanları - Mütevazi , onurlu ve iki yüzlü İki yüzlü dediğimde...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.