Letonya Şarkı ve Dans Festivali Tecrübem

Letonya Şarkı ve Dans Festivali 2018
Letonya Şarkı ve Dans Festivali 2018

Letonya Şarkı ve Dans Festivali 5 yılda bir düzenlenen bir etkinliktir. Tüm dünyadan Leton şarkı ve dans grupları bu festival için 5 sene çalışırlar.

Letonya’nın 700 senelik işgali süresince asimile olmaması ve milli kimliklerini korumalarının en büyük etkenlerinden biri şarkıları ve dansları. Kim olduklarını, nerden geldiklerini hatırlatıyor şarkıları onlara. Bu neden ile Letonya Şarkı ve Dans Festivali çok özel bir anlam taşıyor onlar için.

Letonya Şarkı ve Dans Festivali Tarihçesi

Letonca ve Litvanca Avrupa’nın en eski dillerinin başında gelir. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi diller köken olarak Anadolu’da başlar ve oradan yayılır. Anadolu’dan ilk çıkan Balto Slavik dil grubunun Baltık kolu ise Letonca, Litvanca ve Letonya’nın doğusunda konuşulan Latgalcedir.

Bu kadar eski bir dilin başka bir topluluğun altında asimile olması yazık olurdu. Ama Letonlar bunu şarkıları ile, dansları ile korudular. Şuradaki yazımda belirttiğim gibi Letonya dünyada en çok folk şarkısına sahip olan ülke. Bu da Letonya hakkında şaşırtıcı bir detay.

Letonya Şarkı ve Dans Festivali ise ilk 1873’te yapılmış. Ama en tepe noktasını sanırım Şarkı Devrimi ile yapmış. Şarkı Devrimi Sovyetler Birliği’ne karşı bir başkaldırı hareketi. Estonya’da bir festivalde binlerce insanın “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” (Vatanım, mutluluğum ve sevincim) isimli halk şarkısını söylemesi ile tetikleniyor ve diğer Baltık ülkelerine de yayılıyor. Youtube üzerinde izlediğim belgeselde şöyle bahsediyorlar “20.000 Kişi aynı anda söylemeye başlayınca kimi tutuklayacaklarına, kimi vuracaklarına karar veremediler. Hepimizi vuramazlardı. Bu nedenle durduramadılar.”

Estonya Şarkı Devrimi
Estonya Şarkı Devrimi

Bu nedenle Letonya Şarkı ve Dans Festivali’nde milli duygular taşıyan şarkılar söylendi daha çok. Şarkıları söylerken ağlayan seyirci ve şarkıcı çok oldu.

Festivale gidiş sürecim

Letonya Şarkı ve Dans Festivali 5 senede 1 yapılıyor. Ülkenin en önemli organizasyonu konumunda. Bu nedenle bilet bulmak baya sıkıntı.

Biletler online satışa çıktığında arkadaşım link attı. Linke girdiğimde sıra olduğunu, yaklaşık 25 dakika bekleyeceğimi yazıyordu. Yaklaşık 2 saat sonra sıra geldiğinde biletler tükenmişti. Baya büyük hayal kırıklığı yaşadım. Letonya’nın bağımsızlığının 100. yılına denk gelen bu festivali kaçıracaktım. 45-55 Euro civarı olan biletlerin karaborsada 200-250 Euro’ya satılacağından bahsettiler. Neredeyse Türkiye’de bir asgari ücret fiyatı. Ben de vazgeçmek zorunda kaldım.

1 Ay kadar sonra Letonya’da bir arkadaşım elinde fazla bilet olduğundan bahsetti. Hemen atladım tabi. Festival 1 hafta sürüyor ama en büyük dans ve şarkı gösterisi son 2 gün oluyor. İkisine de bilet aldım. Bilet başına 55 Euro ödedim. Kısacası şansım baya yardımcı oldu bu konuda.

Fakat festivalde fotoğraf paylaşırken takipçilerimden birinin de şarkı festivalinde olduğunu öğrendim. Kendisi ile yüzyüze tanıştık. Süleyman Bey Letonya’ya taşınmış ve Jurmala’da yaşıyor. 2 Tane Türk misafiri gelmiş. Onlara bilet bulmak için festival alanı girişinde aşağıdaki yöntemi kullanmışlar 🙂

Bilet Arayan Türkler
Bilet Arayan Türkler

 

Dans festivali

Letonya Şarkı ve Dans Festivali’nin en büyük 2 gösterisinden dans kısmı 7 Temmuz akşamı yapıldı. Daugava Stadyumu’nda saat 22:00’daydı etkinlik. Tarihi şehirde kaldığım otelden yürüyerek gittim. Yaklaşık bir 25-30 dakikamı aldı. Saat 21:00 gibi oradaydım. Bir sokak paralelinde kebapçı buldum. Girmeden önce bir karnımı doyurup sonra dans gösterisine katılacak arkadaşım ile buluştuk. Biraz temadan bahsetti bana. Dans koreografisi ilk Leton topluluğunun bölgede ortaya çıkışından bugüne kadar geçen sürede Letonya tarihini anlatıyordu. Tamamında anlatılan noktaları anladığımı söyleyemem ama çok etkileyici bir gösteriydi. Letonya tarihini iyi bilip izlenirse daha anlaşılır olur sanırım. Yine de bu gösterideki sınırlı sayıda seyirci arasında olmak ve tanıklık etmek bambaşka bir duygu.

Gösterinin adı Maras Zeme idi. Mara pagan inançları döneminden en büyük tanrıça. Maras Zeme ise “Mara’nın Toprakları” anlamına geliyormuş.

 

18.000 dansçı vardı gösteride. Yaklaşık 2-2.5 saat sürdü. Sormadım ama muhtemelen tribünlerde daha az seyirci vardı. Letonya’da dans ve şarkı grupları var. Bu gruplardan birine girip 5 yıl boyunca bu gösteriye çalışıyorsunuz. Bu grupların yurt dışında yaşayan Letonya vatandaşları için olanları da var. Dans festivali sonunda ise herkes kendi grubunun armaları ile tribünlere geldi.

Şarkı festivali

Şarkı gösterisi bence daha duygu yüklüydü. Meza Park‘da yapıldı gösteri. Saat 20:00’da başladı. Ama müthiş bir kalabalık vardı. Yine yemek yeme işini gösteri öncesine bırakmıştım. Kuyruklardan dolayı yaklaşık yarım saat geç girebildim içeri. İçeride sahnede şarkı söylenirken oturma bölümleri arasındaki koridorlarda yürümenize izin vermiyorlar. Koltuğunuza giderken şarkı başlarsa da yere çökmeniz gerekiyor. Sahneyi görerek dinlediğim ilk şarkıyı da yere çömelik dinlemek zorunda kaldım bu nedenle.

Söylenen şarkıların bazılarını önceden biliyordum. Zaten 1 tanesinde milli marşlarını söylediler. Daha çok milli duygularını öne çıkaran şarkılar söylendi. Çevremdeki seyircilerden ağlayanlar vardı şarkıları söylerken. İstanbul’a döndüğümde en beğendiğim 5 şarkıyı tek videoda topladım. Aşağıda göreceğiniz videoda şarkı söyleyenlerden de ağlayanlar vardı.

Gösteri yaklaşık 4.5 saat kadar sürdü. Gösteri sonrasında seyirci ile sahne arasındaki blok kalktı. Herkes birleşip beraber şarkılar söylemeye başladılar. Biraz karaoke gibiydi. Çünkü üstteki ekranda şarkı sözleri yazıyordu. Saat 3:00 gibi festivalde şarkı söyleyen bir arkadaşım ile oradan ayrıldık. Tramvay ile merkeze geri döndük. Tramvayda şarkılar devam ediyordu. Leton insanları şarkı söylemeyi seviyor!

Benim için gerçekten unutulmaz bir tecrübe oldu. Bir çok Leton’un bile bilet bulamadığı bu Letonya Şarkı ve Dans Festivali’ne canlı tanıklık etmek ve bunu Letonya’nın bağımsızlığının 100. yılında yaşamış olmak ayrıcalıktı.

Bunun dışında gezim sırasında bazı değişik yerler keşfettim. Mesela Riga Mevlevi Dergah’ı. Bununla alakalı da ayrı bir yazı yazacağım!

Eğer merak ediyorsanız aşağıda Letonya Şarkı ve Dans Festivali’nde en beğendiğim 5 şarkı performansını izleyebilirsiniz 🙂

Bolcal

Letonya Mutfağı – Letonya’da Ne Yenir?

Instagram takipçilerimden en çok gelen sorulardan biri de Letonya mutfağı hakkında. Ben...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.