Bira Banyosu ile Riga’da Tazelenin

Bira insanoğlunun tarih boyunca en çok tükettiği içeceklerden biridir. Bulunan en eski kalıntılar milattan önce 10.000 yılları civarına dayanıyor. Orta Doğu’da bulunduğu tahmin edilen bira Mısır’dan Avrupa’nın en ucuna kadar her yerde tüketilmiş. Her ülkenin çeşitli biraları mevcut. Fakat Riga’da biranın içecek dışında farklı bir kullanım alanı da mevcut. O da bira banyosu. Peki nedir bu bira banyosu? Tanıyalım.

bira banyosu

Bira banyosu biraz saunayı andırıyor. Ahşap küvetlerin içinde sıcak bira bulunuyor. Bu küvette yaklaşık bir 20 dakika kalıyorsunuz. Jakuzi gibi köpürtülüyor sürekli. Siz küvete girdikten sonra işletmenin çalışanı elinde bir kova ile gelip bir karışım döküyor küvete. İçinde maya,malt ve şerbetçi otu var. Yanınızda 2 adet musluk bulunuyor. Bir tanesi fıçı biraya bağlı.İçinde Valmiermuižas birası var. Bu 20 dakika süresince buradan doldurup içebilirsiniz soğuk biraları. Diğer musluk ise soğuk su için. Her ne kadar sıvının içinde bulunsanız da sıcaktan bunalıp terleyebiliyorsunuz. Baya rahatlatıcı bir etki yaratıyor böyle durumlarda.

bira banyosu beer spa

Peki ya küvetten sonrası?

Küvette geçirdiğiniz 20 dakika sonrasında ise çıkıp samandan yapılma yatağa uzanıyorsunuz. Yarım saat kadar da orada kalma hakkınız var. Böyle bir uzanmaya ihtiyacınız olacak çünkü sıcak baya yoruyor. Hatta kalp probleminiz varsa girmemenizi tavsiye ederim. Sonunda baya rahatlatıcı olsa da küvette olduğunuz sürede vücudu baya yoruyor.

beer bath

İçerisi nasıl? Kurallar neler?

İçeride ortam orta çağı andırıyor. Ahşap küvet, samandan yatak baya enteresan geldi bana. Bunun dışında tamamen çıplak olmuyorsunuz. Özel bir iç çamaşır veriyorlar size. Bunu giymek zorundasınız girerken. Aynı küvete, aynı anda iki kişi girebiliyorsunuz. Mecburi olmasa da yatağa havlu sermenizi tavsiye ederim. Saman biraz kaşındırıyor. Rahatlamak için uzandığınız yerde baya rahatsız edici olabiliyor.

Bira banyosu nerede? Fiyatı nedir?

Bira banyosu Elizabetes Caddesi üzerinde 75 numaralı binada. Kapısında Beer Spa Relaxing & Beauty tabelasını görebilirsiniz.

Tek kişilik fiyatı 98 Euro. İki kişilik ise 128 Euro. Türk Lirası ve Euro oranlarını düşününce biraz pahalı tabi ki. Ama imkanınız varsa ve sağlık sorununuz yoksa denemenizi tavsiye edebileceğim bir deneyim.

Şimdiden sıhhatler olsun.

Bolcal

Lacplesis Günü – 11 Kasım Nedir? Neden Önemlidir?

Lacplesis Günü (Letonca Lāčplēša diena) Letonya'nın 700 yıl sonra özgürlüğüne kavuştuğu günde bu...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.