Değişik Alternatif Arayanlara Riga’da Yılbaşı

letonya riga'da yılbaşı kutlamaları, havai fişekler.

2016’nın sonu yaklaşıyor. Yılbaşı planları hafiften yapılmaya başlanıyor. Peki bu yılbaşı yeni yıla Riga’da girmeye ne dersiniz?

Türkiye’de 2 çeşit insan var. Yılbaşı planını 1 ay önceden yapanlar ve 1-2 gün kala bir etkinlik bulanlar. Eğer siz de yılbaşı planını 1 ay önceden yapan biri iseniz bu sene Riga’da 2017’ye girmeye ne dersiniz?

Genelde yeni yıla yurt dışında girenlerin gittikleri ülkeler ve şehirler çok klasiktir. İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkeler başı çeker. Siz de çoğunluğa uyup bu tarz bir yerde yeni yıla girmek isteyebilirsiniz tabi ki. Fakat Letonya’nın da yeni yıl için kendine has avantajları ve özellikleri var. Peki bunlar neler ?

riga-sokaklari

Yeni yıl ağacı geleceğinin başladığı şehir Riga

Pek bilinen bir konu değildir bu bizim insanımız arasında. Fakat bu geleneğin başlangıç noktası Riga olarak kabul edilir.

Daha önce Şamanların da çam ağacını kışın süsleme gelenekleri vardır. Kış geldiği zaman hayatta kalan tek ağaç olarak görülen çam ağacına teşekkür amaçlı süsler asarlar şamanlar da. Fakat Riga’da başlayıp dünyaya yayılan bu gelenek farklıdır.

Riga House of Blackheads

1510 yılında House of Blackheads (Karakafaların Evin) önünde dikili çam ağacı vardır. Noel gecesi zanaatkar ve tüccarlar sarhoş kafa ile süs atmaya başlarlar üzerine. Sonunda da yakarlar ağacı. Sonraki senelerde de tekrarlanan bu etkinlik önce Letonya geneline sonra Avrupa’ya yayılır. Bir kaç sarhoşun yaptığı bu muzurluk nihayetinde dünyaya yayılır.

Aşağıda bununla ilgili kısa tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Soğuk hava sevenlere

Ben şahsen yazın sıcağından daha çok severim soğuk havayı. İstediğim kalınlıkta kıyafet giyip istediğim sıcaklıkta dolaşabildiğim için daha uygun geliyor terli ve yapış yapış yaza göre bana. Eğer siz de benim kafada biriyseniz yeni yıla Riga’da girmek size de çok cazip gelecek. Geçen yılbaşında gittiğimde -15 dereceydi ve karlar altında bir yeni yıl eğlencesi yaşadım. Benim için çok tatmin ediciydi.

riga-kis

Riga soğuğunda evlerin camları bu şekle geliyor.

riga-kanali

Ucuz yeni yıl tatili imkanı

Yeni yıl için çok popüler bir seçim değil Riga. Soğuğun da etkisi çok bunda sanırım. Herkes benim gibi düşünmüyor tabi. Bu nedenle de uçak biletleri ve konaklama yaz aylarına göre daha uygun fiyatlarda. Letonya ve Riga’yı görmek istiyorsanız bulabileceğiniz en ekonomik dönem kış dönemidir. Bunu yeni yıl tatili ile yapabilirsiniz.

Rahatsız etmeyen bir kalabalık

Letonya’nın nüfusu çok fazla değil. Yeni yıl için gelen turistlerle birlikte bir kalabalık oluyor ama asla rahatsız edici bir kalabalık halini de almıyor bu. Bizim yeni yıl geceleri Taksim’e çıkan rahatsız edici kitleyi buralarda bulamazsınız. Veya sırf adı Paris diye Paris’e giden bir kalabalık bulunmaz burada. Bu da tatmin edici ve nezih bir sosyal ortam yaratır.

Peki gidildiğinde neler yapılabilir ?

Yeni yıl etkinlikleri

Her mekanın ayrı bir etkinliği oluyor yeni yıl gecesi. Bunların dışında da etkinlikler var. Live Riga’nın websitesindeki yılbaşı etkinliklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bira Spa

riga-bira-banyosu

riga-bira-banyosu-relax

Daha önce bira banyosu ile ilgili yazımda anlatmıştım detayları. Riga kışından az biraz uzaklaşıp ter atmak isterseniz burası mükemmel bir seçim olur.

Enfes kahve dükkanları

Riga’da büyük kahve zincileri haricinde ufak butik kahve dükkanları da mevcut. Ben şahsen hep yeni bir yer denemeye çalışıyorum. Bazıları çok başarılı. Sizin de damak zevkinize göre bir sürü dükkan olduğuna eminim.

Daugava nehri kenarında havai fişek gösterisi

Yeni yıla bir tek geçen sene girdim Riga’da. Onda da arkadaşlarımın ısrarı ile bir bara gitmiştik. Ama bu havai fişek şovunu ben de görmeyi çok istiyorum. İnternetteki videoları ve fotoğrafları baya ilgi çekici.

 

Yılbaşı için Riga’ya giderseniz huzurlu ve tatminkar bir tatil geçireceğinize emin olabilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi seneler !

riga-ozgurluk-aniti

Bolcal

Jelgava – Zemgale’nin En Büyük Şehri

Letonya'ya giden klasik tatil turları dışında daha uzun bir gezi düşünüyorsanız Jelgava...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.