Alışveriş İçin Öneriler , Riga’da Ne Nerede?

Alışveriş için Riga’da nerelere gitmek gerekli ? Neler alınmalı ?

Riga’ya geldiniz . Tarihi yerleri gezdiniz . Yemeğinizi yediniz ve eğlendiniz . Bazı hediyelik eşyalar veya yerel markaların ürünlerini almak istiyorsunuz . Peki bu alışveriş nerede yapılmalı ? Neler almalı ? Hangi hediyelik eşyaları almalı ? Aklınızda bu gibi sorular varsa bunları cevaplamaya çalışacağım .

Eski tanrılar hediyelik eşya oldular

Daha önce Pagan kültürü ile ilgili yazımda da belirttiğim gibi Letonya’da her hediyelik eşya dükkanında istisnasız bulabileceğiniz desenler Pagan sembolleri işlenmiş eşyalardır . Bizim nasıl ki nazar boncuğumuz varsa onların da Pagan sembolleri var . Bu sembollerin kullanıldığı bir sürü eşyayı görebilirsiniz . Bere , atkı , eldiven , küpe , kolye , tshirt , sweatshirt….vs . Herhangi bir hediyelik eşya dükkanında bu tarz ürünler görebilirsiniz . Ama benim size önereceğim dükkanda biraz daha fazla çeşit ve daha tasarımsal ürünler var . Dükkanın adı LookatRiga . Tarihi şehirde Daugava nehri sırasında İşgal Müzesi’nin hemen karşısında . Burayı diğer hediyelik eşya dükkanlarından ayıran bir özellik de içeride 5D sinema bulunuyor olması . Sinemada koltuğunuza oturup helikopter ile Riga turu yapabilirsiniz de .

letonya bal

5 Kavanoz bal 100 TL

Tabi ki 100 TL değil 🙂 Ama baya çeşit balları mevcut . Denemenizi tavsiye ederim . Sokaklarda kurulan standlarda da satan var , hediyelik eşya dükkanlarında da var , hava alanındaki dükkanlarda da var . Ama hava alanında deneme imkanınız yok tabi ki . Bunun için de size tavsiye edebileceğim yer Daugmales . Baya bir çeşitleri mevcut . Tarihi şehirde Peterbaznicas sokağı üzerinde bir tane dükkanları mevcut . Başka yerleri de var ama burası muhtemelen size daha yakın bir nokta olacaktır .

riga market

Gurme gezginler için

Riga Central Market . Zamanında zeplin fabrikası olarak kurulmuş . Daha sonra da markete çevrilmiş . Dünyada kalan 9 zeplin hangarından 5 tanesi burada . Ama artık içeri girdiğinizde süt ürünleri , et ürünleri , sebzeler , meyveler var . Yaklaşık 72.000 metre kare üzerine kurulu bu markette baya bir çeşit ürün var . Eğer damak zevki , değişik tatlar sizin için önemliyse burada baya bir süre harcayabilirsiniz .

Koleksiyoncular için antikalar

Riga’da bir sürü antika dükkanı var . Tarihi şehirin içinde çok görebilirsiniz . Ama ben şahsen Caka sokağı üzerinde olanları daha çok seviyorum . Sovyet zamanından kalma gaz maskeleri , madalyalar , porselenler , kitaplar , kasetler ve daha bir çok eşya yeni sahiplerini bulmak için burada bekliyorlar .

kehribar letonya

Kehribar merkezi Letonya

Alışveriş turunuzda kehribarlara bakmayı unutmayın .  Letonya bu kıyıların kehribar merkezi . Hemen hemen her hediyelik eşya dükkanında ve sokaktaki standlarda kehribar takılar bulabilirsiniz . Hatta sırf kehribar ürünler satan dükkanlar bile mevcut . Tarihi şehri gezdiğinizde çok sık karşılaşacaksınız .

 

Bolcal

Riga Eski Şehrinde Gezilecek Yerler

Riga eski şehrinde görülecek yerler nereler ? Her şehrin tarihi bir bölgesi vardır...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.