Art Nouveau Merkezi Riga

Partie supérieure de l'immeuble art nouveau (jugendstil) situé au n°10b de l'avenue Elizabeth (Elizabetes Iela) à Riga en Lettonie

Dünya art nouveau merkezi olarak Riga

Art nouveau tarzı binaları dünyanın bir çok yerinde görebilirsiniz. Ama şehir olarak Riga çok ayrı bir yerdedir bu akımda. Riga’nın merkezinin neredeyse üçte biri art nouveau tarzı binalardan oluşuyor. Peki neden bu kadar çok var? 1900’lerin başlarında Riga finansal olarak büyük bir patlama yaşıyor ve yeni binalar inşa ediliyor. Art nouveau akımının başlangıcı da bu döneme denk geliyor. Haliyle yapılan binaların da çoğunluğu dönemin trend akımı ile yapılıyor.

Peki art nouveau nedir?

Art Nouveau

Evet art nouveau biraz okuması zor bir terim. Ama çok estetik ve çokça emek barındıran bir sanat tarzı. Kelime anlamı olarak yeni sanat anlamına gidiyor. Başlangıcı Londra’ya kadar gitse de en güzel eserler İngiltere dışında. Dünyanın en bilinen bu akıma sahip binaları da sanırım Barcelona’daki Gaudi‘nin eserleri.

19. yüzyılın sonlarında başlayıp etklinliğini 20. yüzyılın başlarında sürdürmüş bu akım zarif süslemelerin, kıvrımlı desenlerin ön plana çıktığı ve bitkisel desenlerin baya sıkça kullanıldığı el emeğine dayanan bir sanat akımı. Makineleşmenin insan emeğinin önüne geçmesinin işçi kesiminin yaşama sevincini yok ettiğine ve sanatsal güzelliği engellediğine inananlar tarafından başlatılan bir akım.

jugendstyle art nouveau riga

Riga’da bu akım ikiye ana bölüme ayrılır. Dekoratif ve romantik-milliyetçi. Bu akımın dünyadaki diğer önemli merkezleri ise Paris, Barselona, Berlin, Viyana, Krakow, Moskova ve Saint Petersburg’dur. Ama yüzde olarak hesaplandığında en yoğun eser bulunan şehir Riga’dır.

riga art nouveau

Riga’da en önemli eserlerin bulunacağı binalar Elizabetes, Alberta ve Strelnieku caddeleri üzerinde bulunur. Eğer Riga’yı ziyaret ederseniz bu caddelerde ufak bir tur atmayı ihmal etmeyin.

art nouveau riga ejderha

Elizabetes caddesi 10a-10b, Alberta caddesi 2-2a-4-8-13 adreslerinde göreceğiniz binalar mimar Mikhail Eisenstein’a ait. Kendisi yönetmen Sergei Eisenstein’ın babası aynı zamanda. Alberta caddesi 13 numarada göreceğiniz bina 1904’ten beri orada. Restorasyondan geçirilmiş ve şu anda hukuk okulu. Bunlar dekoratif art nouveau örnekleri. Romantik-milliyetçi tarzda örneklerin önde gelenleri için Terbatas caddesi 15-17 ve Brivibas caddesi 47-58-62 numaralı binalara bakabilirsiniz.

Bu akım ve Riga’daki diğer örnekleri için daha fazla ve daha detaylı bilgi isterseniz daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim üç kardeşler binasında bulacağınız Letonya Mimari Müzesi’nden temin edebilirsiniz.

Bolcal

Kuldiga – Letonya’nın Venedik’i ve Manevi Memleketim

Her ülkenin tarihinde önemli konumda bulunup daha sonra bu önemi kaybeden şehirler...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.