Gutmana Mağarası ve Turaida’nın Gülü

Gutmana Mağarası

Gutmana mağarası Letonya’nın en eski turistik ziyaret noktası diyebiliriz . Baltık bölgesindeki en geniş ve en yüksek mağara burası . Ben buraya giderken akşam olmuştu ve her taraf karanlıktı . Mağara dediğinizde derin karanlık bir yer beklersiniz genelde . Ben de bu beklenti ile biraz tırsarak gitmiştim . Ama Türkiye şartları ile düşünürseniz ufak bir oyuk sadece . İçinde su kaynağı bulunan bir yer .

Efsanelere göre mağaranın adı zamanında burada mağaranın içindeki su kaynağı ile insanlara şifa dağıtan bir adamdan geliyormuş . Good man (İyi adam) kelimelerinin Almancası Gut mann’dan geliyor diye bir efsane varmış .

sigulda gutmanis

Mağaranın dokusu kumtaşı . Yumuşak ve kazıması kolay . Bu nedenle her gelen bir imza atmış . Gutmana mağarası Sigulda Milli Parkı içinde . Şu anda da koruma altında . Yani şu anda duvarları kazımak yasak . Ama aramızda kalsın . Ben kendi adımı kazıdım 🙂 10.000 sene önce şekillenmeye başladığı düşünülen bu mağaranın üzerindeki en eski yazı 1600’lere kadar gidiyor . Bu nedenle Letonya’nın en eski turistik noktası olduğu söyleniyor .

gutmana mağarası

Turaida’nın Gülü

Bu mağaranın bir de efsanesi var . Gerçi 19. yüz yılda Vidzeme mahkeme kayıtlarında bulunduğuna göre hikayenin gerçek olduğu ortaya çıktığı için pek efsane de dememek lazım .

Hikaye 1601’de başlıyor . İsveç – Polonya savaşı sırasında İsveçliler Turaida kalesini ele geçiriyorlar . Savaş bittikten sonra kalenin kalenin kayıt tutan kişisi Greif savaş alanında ölülerin arasında küçük bir kızı buluyor . Mayıs ayı olduğundan dolayı kıza Maija adını veriyorlar . Kız zamanla büyüyor ve güzelleşiyor . Dillere destan güzelliğinden dolayı kıza Turaida’nın Gülü diyorlar . Maija Sigulda kalesinin bahçıvanı Victor Hail’a aşık oluyor ve nişanlanıyorlar . Akşamları Gauja nehrinin karşısındaki Gutmana mağarasında buluşuyorlar belli bir saatte .

turaidanın gülü

Bu arada Polonyalı asker kaçağı Jakubovsky Maija’yı görüyor ve aşık oluyor . Jakubovsky Maija’ya hislerini açıyor ve evlenmek istiyor . Maija kabul etmiyor tabi ki . Jakubovsky de zorla sahip olma planları yapıyor . Diğer bir kaçak arkadaşı Skudritis ile Maija’da Victor’un kaleminden sahte bir mektup yolluyor . Gutmana mağarasında görüşmeye çağırıyor . Fakat tek bir farkla . Her zamanki buluştukları saatten farklı bir saatte buluşmaya çağırıyor . Maija mektubun Victor’dan geldiğini sanıp gidiyor Gutmana mağarasına . Fakat sadece Jakubovsky’nin orada olduğunu görünce anlıyor planı . Oraya gittiği sırada Victor’un kendisine hediye ettiği kırmızı ipek eşarp boynunda . O devirde insanlar büyüye inandığı için Jakubovsky’ye kendisini bırakması karşılığında bu eşarbı ona verebileceğini , bu eşarbın büyülü olduğunu ve hiç bir kılıçla kesilemeyeceğini söylüyor . Jakubovsky inanmıyor . Maija da boynundaki eşarba kılıçla vurmasını istiyor ispat etmek için . Jakubovski tereddüt ediyor ama sallıyor kılıcı Maija’nın boynuna . Maija Jakubovsky’nin tecavüzüne uğramaktansa ölmeyi tercih ediyor ve orada hayatını kaybediyor .

Jakubovsky olayın şokunu atlattıktan sonra korku içine düşüyor . İşlediği cinayetten dolayı işkence görüp idam edileceği korkusu ile ormanın içlerine kaçıyor ve kendini orada bir ağaca asıp intihar ediyor . Akşam olduğunda Victor her akşam olduğu gibi Gutmana mağarasına geliyor sevdiği kadınla buluşmak için . Geldiğinde Maija’nın cesedi ile karşılaşıyor . Hemen Turaida’ya yardım istemek için koşuyor . Bu sırada baltasını da Gutmana mağarasında unutuyor . Böyle bir görütüden sonra cinayet ona yıkılıyor ve mahkemeye çıkarılıyor . Mahkemede Skudritis tanıklık yapıyor . Jakubovsky’yi gizli gizli takip ettiği için tüm olayları görüyor ve Victor’un cinayeti işlemediğini anlatıyor . Victor böylelikle idamdan kurtuluyor .

Rose_of_Turaida_tomb_in_Sigulda

Maija’nın mezarını Turaida kilisesinin yanında görebilirsiniz .

Bu hikayeden dolayı Sigulda aşkın şehri olarak da anılıyor .

 

Bolcal

Letonya Şarkı ve Dans Festivali Tecrübem

Letonya Şarkı ve Dans Festivali 5 yılda bir düzenlenen bir etkinliktir. Tüm...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.