Jurmala – Deniz, Kum, Güneş

Jurmala hakkında yazmakta çok geciktiğim bir şehir. İlk 5 yazımdan biri olabilirdi. Riga’da gezerken arkadaşlarımın sorduğu klasik sorulardan biridir “Jurmala’ya gittin mi?” İşte karşınızda Jurmala :

Jurmala Riga’ya 25 km uzaklıkda bir sahil şehri. Baltık denizinde en uzun kumsala sahip şehir olduğu söyleniyor. Burası Letonya’nın en popüler tatil şehri. Letonya dışından çok turistin gittiği bir şehir. Özellikle de Rus turist çok görebilirsiniz burada.

jurmala-kiosklar

Sahil bizim güneyimizde alıştığımız sahiller gibi değil. Kumsalın genişliği fazla ve kumlar ince ve ıslak olduğu için ayağınız gömülmüyor. Genişlik fazla olduğu için de kumsal çok boş gibi duruyor. Aslında boş değil ama bu bir ferahık hissi veriyor. Bizim sahillerimiz gibi içiçe zaman geçirmek zorunda kalmıyorsunuz. Tabi ne denizi ne havası Türkiye kadar sıcak değil ama yine de güneşi yakıyor. Kuzey diye düşünmeyin. Ben atletle amele yanığı oldum 🙂

letonya-ligo-jurmala

Jurmala‘nın turist çeken en önemli özelliklerinden biri de Spa markezleri, çamur banyoları ve kaplıcaları. Civar ülkelerden turistler sırf bunlar için bu şehire geliyorlar.

jurmala-baltic-beach-hotel

Buranın en güzel yanlarından biri de mimarisi. Şehirdeki ahşap evlerin çoğu Unesco tarafından koruma altına alınmış. Gerçekten çok estetik yapıları var. Sokakları gezerken hayranlıkla izleyeceğinize eminim.

jurmala-ev-girisi

Jurmala’ya nasıl gidilir?

Buraya gitmek çok basit. Ben tren ile gittim. Yaklaşık yarım saat sürdü. Ama minibüsler de gidiyor. Ayrıca kendiniz de araba kiralıyıp rahatlıkla gidebilirsiniz. Tren ile giderseniz Majori istasyonunda inmeniz gerekiyor. Tren ile tek yön gidiş yaklaşık 2 Euro. Trenden inip istasyondan çıktığınızda Leton kahramanı Lacplesis sizi karşılayacak.

jurmala-lacplesis

Majori istasyonundan çıkıp bir üst paralelde trafiğe kapalı sokağa girdiğinizde Juras sokağına girmiş olacaksınız. İlk fotoğrafta gördüğünüz bu sokakta bir sürü kiosk, mağaza, cafe ve restoran mevcut. Şehire vardığınızda karnınız aç ise buralarda bir yerde açlığınızı giderebilirsiniz.

jurmala-ahsap-evler

Jurmala’da ne yapılır?

1-2 turistik noktası dışında genel olarak keyif gezisi yapabilirsiniz burada. Spa merkezlerine gidebilir, çamur banyosuna girebilirsiniz. Size tavsiyem yanınızda havlu ve mayonuzu götürmeniz. Buraya kadar gitmişken Baltık denizinde yüzmedim demeyin.

jurmala-kaplumbaga

Jurmala’da ne yenir ?

Deniz kenarı her şehirde olduğu gibi deniz ürünlerini tavsiye edebilirim. Veya klasik Leton yemeklerinden bir soğuk çorba olan biešu zupa’yı deneyebilirsiniz.

Hediyelik eşya olarak benim gibi magnet ve shot bardağı tarzı üzerinde şehirin adının yazdığı şeyleri biriktiriyorsanız buradan alabilirsiniz. Ama diğer hediyelik eşyaları Riga’da daha ucuza temin edebilirsiniz.

Şimdiden iyi gezmeler dilerim!

Bolcal

Liepaja – Rüzgarın Doğduğu Şehir

Liepaja aynı Riga gibi hem tarihi yaşayabileceğiniz bir şehir hem de deniz,...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.