Kuldiga – Letonya’nın Venedik’i ve Manevi Memleketim

Her ülkenin tarihinde önemli konumda bulunup daha sonra bu önemi kaybeden şehirler vardır. Kuldiga da bunlardan biri.

Kuldiga konusuna önce neden “Manevi memleketim” dediğimi açıklayarak başlayayım. En eski Letonyalı arkadaşım 1 sene kadar Antep’te kaldıktan sonra Türkçe’yi baya bir söktü. Aramızda da ağabey-kardeş ilişkisi olduğu için hep beni ağabey diye çağırıyor. Kendisi de Kuldigalı olduğu için ben de madem kardeşiz ben de Kuldigalıyım demeye başlamıştım. Letonya’da “Nerelisin?” diye soranlara da bu cevabı veriyorum. Şaşırıyorlar haliyle. Senelerdir bu nedenle ikinci memleketim olarak kaldı adı.

kuldiga letonya

Kuldiga nerede?

Kuldiga’nın diğer isimlerinden biri de Kurzeme’nin incisi. Bulunduğu alan da hemen hemen ortasına denk geliyor Kurzeme bölgesinin.

Kuldiga tarihte Letonya için önemli bir yere sahip. Letonya tarihinde önemli bir yere sahip devlet olan Kurlandiya‘nın eski başkentlerinden biri. Şehrin kuruluşu 1200’lere dayanıyor. Şehir ilk kurulduğunda Hansa Birliği’nin bir parçası. 17. yüzyılda ise Kurlandiya’nın başkenti oluyor.

Şehrin tarihteki önemi, mimarisi kadar doğası da çok güzel. Venta şelalesi şehrin en önemli övünç kaynağı.

Venta şelalesi (Ventas Rumba)

venta şelalesi

Venta şelalesi hem Kuldiga’nın hem de Letonya’nın en büyük gurur kaynaklarından biri. 240 metre genişliği ile Avrupa’nın en geniş şelalesi rekorunu elinde bulunduruyor. Fakat resimde de görebileceğiniz gibi çok da yüksek bir şelale değil. Akıntısı da güçlü değil anladığım kadarı ile. Bir ucundan diğerine insanlar yürüyordu ben oradayken. Şelale tepesinden atlayıp serinleyenler de vardı. Benim imkanım olmadı ama gidecekseniz yanınızda bir mayo götürüp Avrupa’nın en geniş şelalesinden atlama keyfini yaşamanızı tavsiye ederim.

kuldiga doğa

St. Katrina kilisesi

Şehrin koruyucusu olduğuna inanılan Mısırlı Aziz Katerina’nın adına yapılmış bir kilise. Şehrin en eski yapılarından biri. Görmenizi tavsiye ederim.

Kuldiga tuğla köprüsü

kuldiga köprüsü

Letonyalılar için bir başka gurur kaynağı olan bu köprü Avrupa’da bu tarz inşa edilmiş en uzun köprü. 1874’te inşa edilen bu köprünün son yıllarda başka bir özelliği daha var. Yaklaşık 15 senedir bu köprü üzerinde Ligo gecelerinde çıplak koşu yarışları yapılıyor. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Aleksupite

Aleksupite de ufak bir nehir. Evlerin arasından geçen bu nehir yüzünden Kuldiga Letonya’nın Venedik’i olarak da adlandırılıyor.

Bunlar dışında Liepajas sokağını gezmenizi ve Riezupe kum mağaralarını görmenizi tavsiye edebilirim.

Bolcal

Sosyal Medyada Letonya Rehberi

Letonya hakkında daha fazla bilgi için Letonya Rehberi'ni sosyal ağlarda takip ediyor...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.