Kurzeme Turum ve Ligo Festivali

18-26 Haziran tarihleri arasında hem Ligo Festivaline katılmak hem de Letonya’nın Kurzeme bölgesini Leton bir arkadaşım ile gezmek amacı ile Letonya’ya gittim. Baya değişik yerler görüp yeni bilgiler öğrendim. Bu yazımda sizlerle bunları paylaşacağım.

Daha önceki yazılarımda kullandığım fotoğrafları internetten toparlıyordum. Daha önce böyle bir blog fikrim olmadığı için bunlara odaklı fotoğraf çekmiyordum. Ama bu sefer Kurzeme turum ve blog yazılarım için kendi kameramla gidip fotoğraflar çektim. Cesis Türk Şehitliği ile başlayan yazılarımdan itibaren olabildiğince kendi fotoğraflarımı kullanmaya çalışacağım.

Bu yazım daha çok özet ve görsel ağırlıklı olacak.

Kurzeme Turu

Tura Letonyalı arkadaşımın arabası ile 19 Haziran’da Riga’dan başladık. Sonra sırası ile Kemeri Milli Parkı, Tukums, Kandava, Talsi, Kuldiga, Jurkalne (Gece burada konakladık), Liepaja, Skrunda ve Saldus şehirlerine gidip 20 Haziran’da Riga’ya geri döndük. Bu şehirlerden bazıları hakkında ayrı birer yazı yazacağım.

Bunların dışında Jurmala ve Cesis şehirlerine de tek günlük geziler yaptım.

Kemeri Milli Parkı

Büyük bir bataklıktan oluşan Kemeri Milli Parkı Letonya’nın önemli değerlerinden biri. Yere yerleştirilmiş ahşaplar üzerinden yürümek zorundasınız. Diğer türlü filmlerdeki kadar olmasa da biraz bataklığa batabilirsiniz.

kemeri milli parkı

Tukums

Ufak bir şehir olan Tukums’da yaklaşık 1 saat kadar kaldık. Pazar gününe den gelmesine rağmen sokaklar çok boştu. Ufak bazı şehirler hayalet kasaba gibi. Bu arada Tukums, Skrunda, Jurkalne gibi şehirlerin adının şehir olduğuna pek bakmayın. Beşiktaş’tan hatta Beşiktaş’ın bir mahallesi olan Dikilitaş’tan bile ufak yerler.

Daha sonra Tukums’un yakınındaki Durbe Kalesi’ni gezip buradan ayrıldık.

tukums durbe kalesi

Kandava

Kandava Tukums’dan da ufak bir şehirdi. Şöyle bir sokakları turlayıp öğle yemeğimizi burada yedik ve sonra yola devam ettik.

Talsi

Çok şirin bir şehir. Dokuz tepeli şehir olarak adlandırılıyor. Burada da ufak bir gölet vardı. Buralarda biraz turlayıp yine yola koyulduk.

talsi gölü

Kuldiga

Talsi’den sonraki durağımız Kuldiga oldu. Şehirin en büyük gurur kaynağı şelalesi. Venta şelalesi Avrupa’nın en geniş şelalesi olarak biliniyor. Restorasyondan geçtiği belli olan şehir Talsi gibi çok hoşuma gitti.

kuldiga venta şelalesi

Jurkalne

Burası da baya ufak bir şehir. Uçurumun tepesinde. Aşağısında da çok güzel, el değmemiş bir sahil var. Güneşin batışını burada izleyip, akşam yemeğimizi yedik. Gece burada konaklayıp ertesi sabah Liepaja’ya doğru yola koyulduk.

Pavilosta

Liepaja ile Jurkalne arasındaki bu şehirde kahvaltımızı ettik. Pek fazla gezemedik burayı.

Liepaja

Letonya’nın en büyük 5 şehrinden biri olan Liepaja yaptığımız Kurzeme turundaki en kalabalık ve en hareketli şehirdi.

Karaosta savaş alanı ve hapishanesi

Liepaja’nın en önemli bölgelerinden olan Karaosta savaş limanı anlamına geliyor. 2. Dünya Savaşı’nın önemli noktalarından biri olan bu sahil bölgesinde bir de hapishane bulunuyor. Bu hapishane günümüzde müze ve otel olarak işletiliyor. Yani isterseniz hapishane hücrelerinde yatabiliyorsunuz gece.

karaosta sahil

karaosta hapishanesi

St. Nicholas Katedrali

Rus mimarisi olduğu çok belli olan bu katedral Liepaja’nın önemli turistik ziyaret noktalarından biri.

liepaja katedral

Liepaja sahili

Letonya’nın önemli plajlarından biri. Yurt dışından buraya turistler geliyor yaz tatillerini geçirmek için. Baya uzun ve geniş bir plaj.

liepaja sahil

Müzisyenlerin şehri

Liepaja Letonya’da baya müzisyen çıkaran bir şehir. Bir sokakta bu ünlü müzisyenlerin ellerinin izleri de mevcut.

liepaja sokak

Skrunda

Yol üzerinde geçerken durup dinlenmek için kullandık bu şehri. Fazla bir şey görme imkanım olmadı ama ufak bir şehir olduğu belli.

Saldus

Diğer ufak şehirlere göre daha hareketli ama yine de Talsi, Kuldiga civarında bir şehir değil.

Saldus şehrinden sonra Riga’ya vararak Kurzeme turumuzu tamamladık. Kurzeme bölgesinde daha görmeye zamanım kalmayan Ventspils gibi büyük şehirler de var. Umarım onları da bir sonraki ziyaretimde göreceğim.

Jurmala

Riga’dan trenle yarım saat süren bu sahil şehri Rusların gözde tatil mekanlarından. Liepaja gibi baya geniş bir sahili var.

jurmala sahili

Cesis

Tren ile Riga’dan 2 saat süren şehirdeki kale en önemli ziyaret noktası. Bunun dışında Türk mezarlığı, parkı,bir kaç müzesi de görülmeye değer.

cesis kalesi

cesis kale içi

Mezaparks

Riga içindeki bu park haftasonları için güzel bir etkinlik alanı. Bisikletinizi, kaykayınızı alıp turlayabilir veya mini golf, disk golfü gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

mezaparks aktivite

mezaparks disk golfü

Ligo/Jani Festivali

Facebook’taki Letonya Rehberi sayfamdan da canlı yayın yaptığım bu festivale ilk defa katılma şansı buldum.

ligo anne

Gece sahnede değişik şehirlerden insanların atışması ile başladı. Bu atışma bizim aşıkların atışması gibi. Birbirlerinin kültürlerinden bir şeyler söyleyip şakalar yapıyorlar. Eğitici bir gelenek aslında.

ligo sahne

Akşam ilerleyen saatlerde yemekler yenip biralar içildikten sonra güneş batmaya başlarken bir tekerlek yakılıyor. O yakılan tekerlek tepeden aşağı yuvarlanıp aşağıdaki odunlardan oluşturulan mini tepeye geliyor ve onu ateşliyor. Gecenin sonunda ise bu yakılan odunlar iyice küçüldüğünde üzerinden atlanıyor. Bu yuvarlanan tekerlek güneşin batışını temsil ediyor.

ligo ateşi

Huzurlu, eğlenceli ve yeni şeyler öğrendiğim bir tecrübe oldu Kurzeme turum,Cesis ve Jurmala gezilerim, Ligo festivali.

Sonraki yazılarımda burada gördüklerim üzerinden daha detaylı yazılar yazacağım. Takipte kalın 🙂

Yazıdaki etiketler
Bolcal

Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi

Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi'nde orta çağ havası alın Letonya Etnografya Açık...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.