Liepaja – Rüzgarın Doğduğu Şehir

Liepaja plajındaki aynalı yazı
Liepaja Plajı

Liepaja aynı Riga gibi hem tarihi yaşayabileceğiniz bir şehir hem de deniz, güneş tatili yapabileceğiniz bir şehir. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerine çok yakından tanık olabileceğiniz bu liman şehrini biraz daha yakından tanıyalım.

Liepaja Letonya’nın batı sahilinde Baltık Denizi kıyısında olan bir şehirdir. Ülkenin en büyük şehirlerinden biri. Liepaja’nın bir diğer özelliği ise taşıdığı savaş izleri. Önemli bir liman şehri olduğu için zamanında askeri yığılma olmuş burada. Şehrin Karosta denen bölgesinin Türkçe’ye tercümesi “Savaş Limanı”.

Karosta

karosta sahil

Karosta bölgesine gittiğinizde sahil kısmında yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz yıkık binalarla karşılaşacaksınız. Burası aslında 1800’lerin sonunda çarlık döneminde Ruslar tarafından inşasına başlanmış bir bölge. Göreceğiniz binalar da çoğunlukla o dönemden kalma. Ama zamanla terk edilince harabeye dönmüş her yer. Şu anda da açık hava müzesi gibi.

karosta harabe

Eğer tarih merakınız varsa Karosta Liepaja şehrinde ilk ziyaret etmeniz gereken noktalardan. Hatta size Karosta Hapishanesi‘nde kalmanızı tavsiye de edebilirim.

Karosta Hapishanesi

Kesinlikle çok enteresan bir tecrübe edinebilirsiniz bu mekanda. Karosta Hapishanesi bir çok hizmet sunuyor. İsterseniz dönemin sağlam hapishanesini müze olarak gezebiliyorsunuz. İsterseniz otel hizmeti alıp bir hücrede geceleyebiliyorsunuz. İsterseniz de Türkiye’de son dönemlere popüler olan odadan kaçış tarzı oyunlar gibi ajanlık oyununa dahil olup hapishaneden kaçmaya çalışabiliyorsunuz.

karosta hapishanesi

Kısacası Liepaja’ya ne niyetle giderseniz gidin ama bu hapishaneyi kesinlikle ziyaret edin.

Şehir Merkezi

Liepaja’nın şehir merkezi Riga kadar etkileyici değil. Ama yine de gezilmesi gerekli. Şehir deniz kenarı olduğu için balık yemekleri ile meşhur. İngilizcesi Cod Fish (Türkçesi morina balığıymış) olan ilk defa duyduğum bir balıktan yapılma özel bir yemeklerinden denedim. Normalde kılçık ayıklamayı sevmediğim için balık yemeklerinden pek haz etmem. Ama bu yemekten bir kaç kase daha yiyebilirdim. Liepaja’ya giderseniz balık yemeklerini denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

liepaja sokakları

Liepaja’nın ünlü olduğu bir konu da ülkede çıkardığı müzisyenler. Baya ünlü şarkıcı ve grup bu şehirden çıkıyormuş. O yüzden yukarıdaki fotoğrafta Hollywood Bulvarı tarzı bu sanatçıların el izlerinin bulunduğu bir caddeleri var.

Ayrıca baya rüzgarlı bir şehir burası. Bu nedenle de “Rüzgarın doğduğu şehir” olarak adlandırılıyor.

liepaja plajı

Liepaja Plajı

Şehir önemli bir deniz tatili noktası. Kuzey ülkesi diye aldanmayın. Bu hatayı ben yaptım. Akşama amele yanığı olmuştum. Yani güneşi baya etkili. Denizi de güzeldi ama benim bulunduğum gün baya yosun vardı kıyıda. Bazı günler yosun kıyıya fazlası ile vuruyormuş rüzgardan dolayı.

Plajın arkasında da yukarıda gördüğünüz anıt var. Denizde hayatını kaybeden balıkçıların ve kaptanların anısına yapılmış bu anıt.

St. Nicholas Katedrali

st. nicolas katedrali liepaja

St. Nicholas Katedrali de 1903 yılında yapılmış. Denizcilerin koruyucusu St. Nicholas’ın adı verilmiş. İçeride bazı güzel tablolar olsa da çok etkileyici değil ama dış mimarisi baya etkileyici. Gidip görmenizde fayda var.

 

Bolcal

Sosyal Medyada Letonya Rehberi

Letonya hakkında daha fazla bilgi için Letonya Rehberi'ni sosyal ağlarda takip ediyor...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.