Riga Eski Şehrinde Gezilecek Yerler

Riga eski şehrinde görülecek yerler nereler ?

Her şehrin tarihi bir bölgesi vardır ve en önemli eserler de bu bölgede olur . Nasıl ki  İstanbul’da tarihi yarımada varsa ve Aya Sofya , Sultanahmet gibi yerler buradaysa diğer şehirlerde de genelde böyledir . Riga da aynı tabi . Riga’nın da bir tarihi “Eski Şehir” diye adlandırılan yeri var . Bunların hangileri olduğunu ve tarihlerini size anlatmaya çalışacağım .

Riga eski şehri

Riga yaklaşık 13. YY’a kurulmuş bir şehir . İlk kurulduğu bölge şu anda Vecriga olarak adlandırılıyor . Aslında şehrin tarihi daha geriye dayanıyor ama oturmuş şehir mantığı bu tarihlerde Piskopos Albert tarafından gerçekleştiriliyor .

St. Peter Kilisesi

View of Saint Peter's church, Riga

St. Peter Kilisesi şehrin en eski yapılarından . Bulunan en eski kayıtların tarihi 1209’a dayanıyor . Kilise 3 farklı dönemde inşa edilip tamamlanmış . Bu nedenle Gotik , Romanesk ve Barok esintilerinin hepsini bu kilisede görebilirsiniz .

İsveç Kapısı

Riga İsveç Kapısı

17. YY’da Letonya İsveç yönetimi altındayken açılmış bir kapı . Bunun için iki efsane var . Birincisinde bu evin sahibi olan tüccar bu kapıyı açtırıyor . Kısayol olduğu için buradan geçenlerden para almayı planlıyor . İkincisi ise şehrin yetkilileri kestirme yol olsun diye bu kapıyı açtırıyor . İsveç döneminde yapıldığı için mi yoksa o dönemde daha çok yakındaki barakadaki İsveç askerleri daha çok kullandığı için mi bu isim verilmiş orası belli değil .

Riga Katedrali

Riga Dom Katedrali

1211’de Piskopos Albert tarafından inşa ettirilmiş yapı Daugava nehri yanında bulunuyor . İçerisinde dev bir org bulunan katedralin etrafı da oturup mola verebileceğiniz güzel mekanlarla dolu .

Kedi Evi

Riga Kedi Evi

Bulunan planlara göre 1909’da inşa edilmiş olan bu binanın en büyük özelliği tepesinde bulunan 2 kara kedi . Söylenenlere göre binayı inşa ettiren arkadaş Büyük Lonca’dakilere kızgın olduğu için kedilerin kıçlarını büyük loncaya doğru çevirmiş şekilde yaptırıyor . Daha sonra tabi kedilerin yüzleri döndürülüyor loncaya .

3 Kardeşler

The Three Brothers

Maza Pils sokağında bulunan bu 3 bina farklı dönemlerde yapılmış . Riga’nın yaşadığı evrimi gösteriyor adeta . Binaların tarihleri 15 , 17 ve 18. YY’a dayanıyor .

Riga Kalesi

Riga kalesi

Kale dediğimde büyük bir yapı bekleyip resme bakınca hayal kırıklı yaşamış olabilirsiniz . Ben şahsen canlı görünce şaşırmıştım . Ama burası tarihi Riga kalesi . Yapımı 1330’a dayanan bu kale şu anda Letonya cumhurbaşkanının ofisi olarak hizmet ediyor . İçinde ayrıca bazı müzeler de mevcut .

House of Blackheads (Kara kafaların evi) , Roland heykeli

Riga House of Blackheads

Burası şehrin en sevdiğim noktalarından biri . Genelde müzisyenler veya başka sokak sanatçıları bulunuyor etrafta . Ferah bir ortam . Kara kafaların evi 14. YY’da bekar tüccarlar için inşa edilmiş bir yapı . 1941’de Almanlar tarafından bombalanmış olan yapı 1948’de ise Sovyetler tarafından yıkılmış . Şu anki halinin inşaatı 1995-1999’da yapılmış .

Binanın önündeki heykel Aziz Roland’ın heykeli . Dini olarak azizlik ile alakalı değil daha çok özgürlük ile alakalı bir heykel bu .

Barut Kulesi

Riga barut kulesi

1330 senesinde dikilen kule zamanında defans amacı ile kullanılıyordu . Şu anda ise Letonya Savaş Müzesi’nin bir parçası .

 

 

Bolcal

Riga Gece Hayatı – Ne, Nerede? Nerelere gitmeli?

Letonya'nın başkenti gitmeniz gereken yerleri bilirseniz baya keyiflidir. Riga gece hayatı hakkında...
Devamını oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.