Riga KGB Binası – Letonya’nın Karanlık Dönemi

Riga’nın karanlık tarihi : KGB Binası

Riga genel olarak bana pozitif enerji veren ve mutlu eden bir şehir . Mimarisi , insanları , hikayeleri enteresan geliyor bana . Bunların içinde 1-2 istisna var tabi . Bunlardan en büyüğü ise Riga’nın KGB binası .

Sovyet dönemi Letonya’da büyük yaralara yol açmış . Sadece Letonya’da değil . Tüm Baltık ülkelerinde . Sovyetler kendi düzenini oturtmak için bu ülkelerde büyük baskı kurmuş zamanında . Sorgular , fişlemeler , işkenceler , infazlar … Bunların Baltıklardaki merkezi ise Riga’daki KGB binası olmuş .

riga kgb binası

Ne zaman ve ne için inşa edilmiş ?

Binanın inşaatı 1910 yılında başlıyor . Aslında ev olarak inşa ediliyor bina . Dönemin genç ve yetenekli mimarı Aleksandrs Vanags tarafından yapılıyor . Fakat daha sonra Letonya Sovyetler Birliği kontrolüne girdiğinde KGB bu binayı Baltık merkezi yapıyor . Bu süreçte bir sürü insan sorguya alınıyor . İşkenceye uğruyor . Gulag denilen Sovyet çalışma kamplarına gönderiliyor . Fakat içeriden sağ olarak çıkan olmuyor hiç .

Daha sonra İkinci Dünya Savaşı patlak veriyor ve Almanlar şehri ele geçiriyor . Almanlar şehri ele geçirdiğinde bir grup Leton genci binayı araştırma için kullanıyorlar . KGB tarafından sorguya alınıp bir daha haber alınamayan akrabalarını araştırmak için kullanıyorlar . Almanlar ise bunu destekliyor . Çünkü buradan çıkabilecek sonuçları propaganda malzemesi olarak kullanmayı hedefliyorlar .

Tabi İkinci Dünya Savaşı bitince Ruslar yeniden Letonya’yı işgal ediyor . KGB binası yeniden aktif ediliyor . Sovyetler yıkılana kadar da bu karanlık dönem devam ediyor .

kgb işkence odaları

İşkenceden müzeye

Brivibas Caddesi 61 numaradaki KGB binası günümüzde müze olarak hizmet veriyor . Brivibas Caddesi ve Stabu Caddesi kesişiminde bulunan KGB binasına gidip dönemin karanlık havasını kemiklerinize kadar hissedebilirsiniz . İçeride Sovyet komiseri kıyafeti giyip hatıra fotoğrafı çektirebilir , Lenin büstü ile beraber yemek yiyebilirsiniz .

Letonya’nın bu karanlık döneme  tanıklık etmek , Leton insanının neden Ruslara bu kadar soğuk olduğunu anlamak istiyorsanız burayı ziyaret etmeniz gerekli . O odalara girip , o kaybolan insanların hissettiklerinizi anlamaya yetiyor . Gezdiğiniz ülkenin tarihlerini öğrenme merakınız varsa dönemin Leton insanının “Köşedeki bina” diye adlandırdığı KGB binası kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri .

Bolcal

Letonya Hakkında 22 Şaşırtıcı Gerçek

1. Letonya'nın %50'si yeşilliktir Letonya'da ülke coğrafyasının yaklaşık %50'si yeşil alandır. Avrupa'daki en...
Devamını oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.