Riga ve Daugava Masalları

Riga’yı gezenler bilir. Masal şehri gibidir. Özellikle de kış aylarında karlar altındayken. Peki Riga merkezli Daugava çevresinde yaşanmış masal tadındaki efsaneleri biliyor musunuz? Kahveniz hazırsa anlatmaya başlıyorum.

 

Hemen hemen her şehrin kendine ait efsaneleri vardır. İstanbul’un tarihi bölgesindeki yer altı tünelleri ile ilgili hikayelerden tutun Roma’yı kuran Romus ve Romulus’a kadar pek çok dinlemesi veya okuması zevkli hikaye mevcut. Riga’da Daugava Nehri’nde geçen de bir kaç hikaye var. İlk başta Lacplesis ile başlayalım.

 

Lacplesis Efsanesi

Letonya'nın halk kahramanı Lacplesis
Ayı boğan Leton halk kahramanı Lacplesis

Daha önce size Lacplesis hakkında daha detaylı yazmıştım. Bu yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.  Bu nedenle bu başlıkta kısa bir özet olarak anlatacağım.

Lacplesis bazı kaynaklara göre annesi, bazı kaynaklara göre ise babası ayı olan bir kahraman. Kulakları ayı kulakları. Kendi de ayı kadar güçlü.

Letonya Pagan dinine sahip iken misyonerler gelmeye başlıyor. Haçlılar ile savaşlar oluyor ve bu savaşlarda Lacplesis ülkesini çok iyi savunuyor. Haçlılar en son en iyi savaşçıları Kara Şövalye’yi yolluyorlar. Lacplesis ile Kara Şövalye kavga ederken Daugava Nehri’ne düşüyorlar. İnanışa göre nehirin dibinde hala savaşıyorlar.

Lielais Kristaps

Daugava devi Lielais Kristaps
Lielais Kristaps Leton efsanelerinden bir karakterdir.

Kendisi bir dev. Camekan içindeki heykelini tarihi şehirin karşı sırasında Daugava nehri kenarında görebilirsiniz.

Kristaps Christopher isminin Letonca’daki versiyonu. Yani İsa’nın İngilizce versiyonu olan Christ’ten türeme. Efsanenin de bu dini kökene dayandığını tahmin ediyorum.

Kristaps kocaman bir dev. Daugava Nehri’ni geçmek isteyen çocukları sırtına alıp nehirin içinde yürüyerek karşıya taşıyan yardımsever bir kişilik. Lielais de büyük anlamına yakın bir anlam taşıyor.

“Riga daha hazır değil”

Bu enteresan bir hikaye. Letonya’ya ilk gittiğimde anlatmışlardı. Eğer bir gün biri gelip sana “Riga hazır mı?” diye sorarsa “Riga daha hazır değil” demen lazım demişlerdi.

Olay şöyle : Çeşitli şekillere girebilen bir yaratık musallat olmuş Riga’ya. 100 yıl uyuyup uyandığında şehire çeşitli kılıklarda gelip insanlara “Riga hazır mı?” diye soruyor. Bazen bir kuş, bazen bir insan, bazen de yarı balık formu ile Daugava Nehri’nden çıkıp soruyor. Eğer “Riga hazır” denirde şehiri yıkıp, Daugava’yı taşırıp şehri sular altında bırakacağına inanılıyor. Alternatif bir eğlence arıyorsanız sokakta gördüğünüz Letonlara gidip “Riga hazır mı?” diye sorabilirsiniz 🙂

Bolcal

Yeni Lezzetler İçin Gastronomi Festivali

Kimimiz için gittiğimiz yerdeki tarihi yerler daha önemli iken kimimiz için de...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.