Büyükelçi Peteris Elferts : Birbirimizi tanıdıkça farklılıklarımız azalıyor.

Büyükelçi Peteris Elferts
Büyükelçi Peteris Elferts : Birbirimizi tanıdıkça farklılıklarımız azalıyor.

Büyükelçi Peteris Elferts : Birbirimizi tanıdıkça farklılıklarımız azalıyor.

Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts ile bu yaz tanışma şansım oldu. Daha sonra Ankara’daki Letonya Bağımsızlık Günü kutlamalarına ev sahipliği yaptığı resepsiyonda takipçilerimden gelen bazı sorular olduğundan bahsettim ve röportaj talebinde bulundum. Sayın Elferts içtenlikle sorularımı cevapladı. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Umarım buradaki cevaplar sizlere aklınızdaki sorular hakkında yardımcı olur.

Soru :Türk vatandaşlarından Letonya’ya beklediğiniz ilgiyi görüyor musunuz?

Peteris Elferts Türkler tarafından Letonya hakkında önemli ölçüde ilgi artışı var. Daha fazla Türk Letonya’yı ziyaret etmeye başladı ve bizim kültürümüze, doğamıza, tarihimize ve yatırım fırsatlarına büyük ilgi var.

Soru :Türk vatandaşlarının vize başvurularında yaşadığı temel problemler veya yaptıkları temel hatalar nelerdir?

Peteris Elferts :  Türk vatandaşları ile ilgili vize başvurusunda ve işlemler sırasında fazla bir problem gözlemlemedik. Türk vatandaşları Schengen vizesi için (Letonya’ya seyahat için) Türkiye’nin 10 değişik şehrindeki 10 VFS merkezinden başvuru yapabilirler :
(https://www.vfsglobal.com/en/individuals/index.html)
Vize prosedürü hakkındaki tüm bilgileri Büyükelçilik web sitesinde bulabilirler : (https://www.mfa.gov.lv/en/turkey/consular-information)

Soru : Takipçilerimden çok sık gelen 2 soru var. Bir tanesi Letonya’da eğitim hakkında. Daha çok genç takipçilerim soruyor bunu. Letonya’daki eğitim kalitesi ve hangi dalların daha başarılı olduğunu soruyorlar. Bu konuda takipçilerimi bilgilendirebilir misiniz?

Peteris Elferts :  İstatistiklere göre 2017-2018 senesinde 76 tam zamanlı Türk öğrenci Letonya üniversitelerinde eğitim aldı. Eğitim fırsatları için bu siteyi ziyaret edebilirler : (http://www.studyinlatvia.eu/)
Ayrıca Türk öğrencilerden Erasmus ve değişim programları için çok yoğun bir ilgi var. Bunlar hakkında imkanları kendi üniversitelerinden öğrenebilirler.

Soru : Diğer çok sık sorulan soru ise Letonya’da yaşam ve oturma izni hakkında. Hatta 2-3 kişi Letonya’nın kendilerini mülteci olarak alıp alamayacağını sormuştu. Oturma izni ve vatandaşlık hakkında gerekliliklerden bahsedebilir misiniz?

Peteris Elferts :  Oturma izni ve mültecilik konuları Letonya Cumhuriyeti Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından organize edilir. Bu siteden bilgi alınabilir : (https://www.pmlp.gov.lv/en/)

Soru :Tecrübelerinize göre Letonlar ve Türkler’in temel farklılıkları ve ortak noktaları nelerdir?

Peteris Elferts :  Birbirimizi tanıdıkça farklılıklarımız azalıyor. İki ulus da ızgara eti, salatalığı, domatesi seviyor. Desenlerimizdeki, renklerimizdeki, sembollerimizdeki, halılarımızdaki ve kostümlerimizdeki süslemelerdeki benzerlikleri görmek şaşırtıcı.

Soru :Türkiye’de en çok beğendiğiniz şeyler nelerdir? Burada yaşarken Letonya’dan neyi özlüyorsunuz?

Peteris Elferts :  Türkiye’de görülebilecek çok şey var. Güzel bir doğanız ve bir sürü tarihi yeriniz var. Ankara’da yaşıyorum ve bazen denizi ve siyah ekmeğimizi özlüyorum.

Soru :Türkiye’den daha çok turist getirebilmek için bir projeniz var mı? Belli bir turist limiti var mı? Eğer projeleriniz varsa bunlar nelerdir?

Peteris Elferts :  Türk turist sayısı her geçen yıl artıyor. Övünerek söyleyebilirim ki geçen sene Letonya Restoran ve Hoteller Birliği Alanya Restoran ve Hoteller Birliği ile karşılıklı turizm promosyonu hakkında anlaşma imzaladı.

Soru :Takipçilerime son bir mesajınız var mı?

Peteris Elferts :  Sana ve okuyucularına 2019’da sağlık ve mululuk diliyorum ve hepsini yakında Letonya’da görmeyi umuyorum!

Bolcal

Letonya Tarihi ve Dili

Letonya ve Baltıklar Letonya tarihinden bahsedeceksek Litvanya , Estonya ve Finlandiya gibi...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.