Letonya – Günümüz Dünyasının Shire’ı

Letonya

İyi kalpli insanların ülkesi Letonya

Her insanın kendini mutlu hissettiği , bazen takıntı noktasına getirdiği yerler vardır . Benim için de Letonya böyle . Kendimi mutlu , huzurlu hissettiğim bir ülke . Rusya’dan İspanya’ya , Mısır’dan Yunanistan’a bir çok ülkede bulundum . Herhangi birinde Letonya’da hissettiğim huzuru hissetmedim . Bu nedenle 3 sene içinde 4 kere gittim . Turistik olarak yeni bir yerini görmeye değil ; Vermanes Parkı‘nda oturup kitap okumaya , Lido‘da güzel yemekler yemeye , Ala‘da Leton folk müzikleri dinleyip leziz biralarını içmeye gittim . Ve bunları yaparken hep yanımda iyi kalpli Leton arkadaşlarım veya hiç tanımadığım başka Letonlar vardı . Kendimi hep iyi ve mutlu hissettirdiler .

Letonya
Sakin olun ve Letonları sevin 🙂

Benim için Yüzüklerin Efendisi’ndeki Shire gibi biraz . Yeşillikler içinde bir ülke . Aşağıdaki videoda söyledikeri gibi ne yazık ki ülkenin yarısında yeşillik yok . Yani geri kalan yarısı yeşillik içinde 🙂 Gandalf’ın Shire için söylediği gibi dünya insanlarının çoğu buranın farkında değil . İyi ki de değil . Fazla popüler olan yerlerde yerel insanlar da doğal olarak değişiyor , şehirler değişiyor . Yine de bu cennete gitmek isteyenler için yaptığım ziyaretlerden öğrendiklerimi burada paylaşacağım . Hazır olun .

 

Tura başlarken…

Coğrafi olarak :

Letonya bir Baltık ülkesi . Batısında baltık denizi , kuzeyinde Estonya ( Güzel ülke ama insanını sevemedim . Meehhh ) , güneyinde Litvanya , doğusunda da Rusya ve Belarus bulunur .

Nüfus :

Yaklaşık 2 milyon ( Beşiktaş kadar filan işte 🙂 ). Nüfusun yaklaşık 4’te 1’i Rus kökenlilerden oluşuyor .

Dil :

Letonca . Rusça ve Almanca da biliyor geneli . Ama bazılarının Rusça’ya alerjisi var . Rusça bilseniz bile başka dil biliyorsanız onunla konuşmaya çalışın . Nedenini başka başlıkta açıklamaya çalışacağım .

Ulaşım :

İstanbul’dan uçakla yaklaşık 3 saat sürüyor uçuş . Riga havaalanında şehir merkezine de yaklaşık 20 dakika kadar sürüyor otobüsle . Bu konuyu da daha detaylı açıklayacağım .

Neden Letonya’ya gitmeli ?

Klasik bir turistik gezi olarak düşünüyorsanız 1,5-2 gün Riga’yı gezmeniz için yeter de artar bile . Başka şehirlerde de ayrı güzellikler var tabi . Ama benim kafada bir tipseniz şehir merkezine yakın bir konaklama ile huzur dolu 1 hafta geçirebilirsiniz . Bu blogda yazacağım mekanlarda değişik ve leziz yemekler tadabilir , sakin parklarda bu iyi insanları izleyebilir , çeşitli barlarda leziz biralarından tadabilirsiniz . Tüm bunları yaparken birkaç Leton arkadaşınız da olursa bu tatili tekrar yaşamak için sabırsızlanacağınıza eminim .

Yazıdaki etiketler
,
Bolcal

Lacplesis – Leton Halk Kahramanı

Lacplesis : Letonya'nın simge kahramanı Nasıl ki bizim Köroğlu , Malkoçoğlu gibi destansı...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.