Lasma Liepa – Türk Bayrağını Tepeye Taşıyan Leton

2016 Rio Olimpiyatları’nı izlediyseniz onunla tanışmışsınızdır. Türk milli takımı için kano kategorisinde yarışan Leton sporcu Lasma Liepa Türkiye’yi kadınlar kategorisinde olimpiyatlarda temsil eden ilk kano sporcusu aynı zamanda. Sizin için kendisi ile ufak bir röportaj yaptım.

 

Türkiye bildiğiniz üzere pek de bir spor ülkesi sayılmaz. Futbol ve biraz da basketbol dışında geri kalan spor dallarına ülkemizde hak ettiği değer ne yazık ki gösterilmiyor. Letonya’nın uzun ve soğuk mevsimleri bu gerçekle birleşince Lasma Liepa ve Türkiye’nin yolları kesişiyor. Bir açık hava sporu olan kano için Letonya’daki mevsim şartları idman yapabilmeyi imkansız hale getiriyor. Lasma Liepa da kano sporunu bırakmayı düşünürken bir şekilde kendini Türk milli takımında buluyor. 2016’da Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alıp Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil ediyor.

Sizin için kendisi ile ufak bir röportaj yaptım. Bu sayede kendisini ve Letonları biraz daha yakından tanıyabilirsiniz.

 

Merhaba Lasma. Röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Benim için büyük biz zevk.

Her şeyden önce seni tanıyalım. Bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba! Benim adım Lasma Liepa. Yaşım 28. Letonya‘da Riga’da doğup büyüdüm. Hayatımda ilk defa kanoya 2001 yılında oturdum. Üniversitede fizyoterapi ve spor bilimleri okudum. Ekim 2014’te ise Türkiye’ye taşındım.

Türkiye maceran nasıl başladı? Sen mi başvurdun yoksa Türk yetkililer mi sana ulaştılar?

Türkiye’ye ilk defa 2012’de geldim. Letonya’dan başka atletlerle beraber Antalya’da bahar idman kampı yaptık. Daha sonra 2013 ve 2104 baharında da geldik. 2014 sonlarına doğru sporu bırakmayı düşünüyordum. Bir gün Antalya’dan bir arkadaşım buraya gelmeyi denememi önerdi. Ben de Türk Kano Federasyonu’a bir e-mail attım. Onlar da beni olimpiyatlara katılma hedefi ile çalışma kampına davet ettiler.

 

Türkiye’ye taşınmadan önce ne düşünüyordun burası hakkında? Şimdi ne düşünüyorsun? Seni şaşırtan ne oldu?

Demin de bahsettiğim gibi buraya taşınmadan önce Türkiye’ye gelmiştim. Bu nedenle beni şaşırtan bir şey olmadı. Tabi ki hayat burada Riga’dakinden çok daha farklı. Özellikle küçük köylerde. Fakat benim için çok ilgi çekici.

Bir sporcu gözü ile Letonya ve Türkiye arasındaki farkları söyleyebilir misin?

Çok fazla farklılıklar var. Letonya’da kışın tüm nehirler ve göller buz ile kaplı olduğu için kano kullanamıyordum. Burada ise her mevsim kullanabiliyorum. Bu nedenle iklimin burada daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Spor sistemi olarak Letonya’nın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat devlet yeterli maddi desteği sağlamıyor. Türkiye’de tüm kaynaklar var, yetenekli sporcular var, iklim müsait, maddi destek var fakat federasyon bunları nasıl kullanacağını bilmiyor.

Leton yemekleri mi Türk yemekleri mi? 🙂

Leton yemekleri!!! Fakat Türk yemeklerini de seviyorum.

Leton ve Türk insanlarının ve ülkelerin farkları ne sence? İki tarafın da artıları ve eksileri ne sana göre?

Her şey farklı. Bizim ülkemiz çok farklı. Türkler Letonlar’a kıyasla daha arkadaş canlısı daha yakınlar. Letonlar ise daha soğuk ve insanlara kolay güvenmezler. Letonya Türkiye’den daha soğuk ve küçük. Bu nedenle bazen insanlar arasında çok kalabalıktaymışım gibi hissediyorum 🙂

Bu kadar kıyaslama yeter sanırım. Biraz da Letonya’dan bahseder misin?

Letonya Baltık Denizi kıyısında ufak bir ülke. Çok fazla ağacımız var ve kışlar çok soğuk oluyor orada. Letonya’da nüfusumuz 2 milyondan az ve biz Litvanya değiliz! 🙂 Lezzetli biralarımız ve somon balığımız var. Çok fazla et ve patates yiyoruz. Sanırım her leton en az 2-3 dil konuşuyordur.

Letonya’yı ziyaret etmek isteyen Türk insanına nereleri gezmelerini tavsiye edersin?

Riga merkezi ve tarihi şehir. Buralardaki lezzet durakları. Gerçek birayı tadabilirler. St. Peters kilisesinin tepesinden Riga’yı izleyebilirler. Jurmala’ya gidip tütsülenmiş balık yiyebilirler. Çok fazla milli park ve orman var Letonya’da. Sonbaharda Sigulda’ya gidebilirler. Letonya çok ufak bir ülke. Bir günde bir sürü yer gezilebilir.

Röportaj için teşekkürler Lasma! Söylemek istediğin son bir söz var mı?

Bana bu fırsatı verdiğin için teşekkür ederim.

 

Lasma Liepa‘ya bu röportaj için çok teşekkür ediyorum (Paldies Lasma!) ve buradaki başarıları ile iki ülkeyi gururlandırıp aramızdaki bağları daha da güçlendirmesini diliyorum!

Bolcal

Lacplesis Günü – 11 Kasım Nedir? Neden Önemlidir?

Lacplesis Günü (Letonca Lāčplēša diena) Letonya'nın 700 yıl sonra özgürlüğüne kavuştuğu günde bu...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.