Ligo Yaz Ortası Festivali

Ligo / Jani

Letonya’da insanların eski inanışlarından kalan geleneklerini hala devam ettirdiklerini yazmıştım daha önce . Şimdi yine bunlardan birinden ve hatta sanırım en önemlisinden bahsedeceğim . Yaz ortası festivali . Yani Ligo . Jani olarak da adlandırılıyor .  Yazın en uzun gününü kutlamak için yapılıyor bu festival . Normalde en uzun gün 21 hazirandır . Ama Ligo 23 haziranda kutlanır . Letonya’ya turistik gezi yapmak istiyorsanız en güzel tarihlerden birinin bu olabileceğini söyleyebilirim rahatlıkla .

letonya festival

1900’lere kadar bu günün adı Jani olarak geçiyor . 1900’lerin başında Ligo kelimesi ortaya çıkıyor . Bu özel günde kadınlar çiçeklerden taçlar yapıyorlar . Erkekler de meşe yapraklarından taç yapıyorlar kendilerine . Bazı özel bitkiler toplanıyor bu gün . Bunlarla evlerde süslemeler yapılıyor ağaç dalları da eklenerek . Eğer bu günü tam anlamı ile ruhunu hissederek ve geleneksel bir şekilde yaşamak istiyorsanız size tavsiyem daha ufak şehirlere , hatta köylere gitmenizdir . Tabi oralarda tanıdığınız yoksa kalacak yer probleminiz olacaktır . Bunun için de en iyi yöntem araba kiralamak olacaktır .

Bu festival dönemi hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak ve biraz da gülmek istiyorsanız size Midsummer Madness filmini de tavsiye edebilirim . Film bir çok ülkenin ortak yapımı ve eğlenceli bir film . Jani hakkında da biraz bilgi sahibi olabiliyorsunuz .

Letonya’da festival olur da bira olmaz mı ?

Letonlar bira (Letonca alus) içmeyi seviyorlar . Ve gerçekten lezzetli biraları da var . Bu festivalde de bol bol bira tüketiyorlar .

leton birası ve kaşarı

Bu biranın yanında gördüğünüz de Janu Siers adındaki Letonya kaşarı .

janu siers leton kaşarı

Bu günün tüketilen en özel 2 ürünü bunlar . Olur da 23 haziran günü Letonya’da olursanız denemeden dönmeyin kesinlikle .

Ateşle dans

Ligo gününde kutlama yapılan yerde ateş yakılır ve etrafında dans edilir . Biralar içilir ve keyifle şarkılar söylenir . Sonlara doğru ise ateşin üzerinden atlama kısmı gelir . İşin en eğlenceli kısmı bu gibi görünüyor . Biraz adrenalin tabi .

ligo jani ateşi

Erotik bir son

Ligo gününün doğurganlık ve bereket açısından en yüksek gün olduğuna inanıyor Letonyalılar . Bu nedenle hemen hemen tüm çiftler bu gece seks yaparak geçiriyorlar . Ayrıca filmde de göreceğiniz bir tane büyülü çiçeğin varlığına inanıyorlar . Bu çiçeği bulan kişinin büyük bir cinsel güce kavuşacağına da inanılıyor .

letonya gelenekleri yaprak taç

Eğer Letonya ile ilgili bir gezi planınız varsa ve bu ülkenin ruhunu iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız size tavsiyem gezi planınızı 23 hazirana denk getirmenizdir . Şimdiden iyi eğlenceler dilerim . Prieka (Şerefe) !

Bolcal

Baltık Yolu (Baltık Zinciri) – Özgürlük Zinciri

Sovyetler Birliği dönemi bazı toplumlar için oldukça sıkıntılı geçti. Bunların başında da...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.