Pagan Kültürünün Letonya’daki izleri

Paganizm geçmişi silinmemiş

Bilindiği üzere Türk toplumu İslam öncesinde Şamanizm’e inanıyordu . Leton insanları da Hristiyanlık öncesi Paganizm’e inanıyorlardı . Bizde Şamanizm’den kalan çok az gelenek olsa da Letonya’nın her köşesinde Paganizm izlerini rahatlıkla görebilirsiniz . Giydikleri kıyafetlerdeki Pagan işaretlerinden kutladıkları Ligo’ya kadar her köşede hala izleri var . Geçmişlerini unutmamışlar .

Letonya Pagan Atkı

Bugün bir hediyelik eşya dükkanına girdiğinizde göreceğiniz ürünlerin neredeyse yarısında bu Pagan işaretlerini göreceksiniz . Atkıdan bereye , küpeden kolyeye . Bizim nazar boncuğumuz gibi onların da geçmiş inançlarından kalma sembolleri var .

4939423c585d7f31234ffde5ef3e1489

Pagan sembolleri ve anlamları

letonya pagan sembolleri

bine_dievs_mara_laima

Resimde görünen 3 temel tanrı / tanrıça var . Mara , Dievs ve Laima .

Dievs

dievs

Sadece Leton değil tüm Baltık kültüründeki en büyük tanrı . Gökyüzü ve evreni kontrol ediyor . Sembolü yukarı bakan üçgen veya iki çizgi resimdeki gibi .

Mara

marawaters of mara

Mara en güçlü tanrıça . Su , toprak ve yer altına hükmediyor . Sembolü ise Dievs’in tersi veya dalgalı deniz şekli resimdeki .

Laima

laima pagan işareti

Laima kader tanrıçası . Leton kültürünün önemli figürlerinden . Doğum , ölüm , evlilik gibi olaylar onun izninde gerçekleşiyor .

Saule

saule

Saule kelime anlamı olarak güneş demek . Leton Paganizm kültürüne göre günün 2 evresi var . Gündüz ve gece . Güneş gündüzleri görünen bir yıldız ve diğer yıldızlar geceleri görünüyor . Her yıldızın farklı bir anlamı var . Ama güneş tek başına gündüz göründüğü için yıldızlar hiyerarşisinde en üst sırada bulunuyor . Saule (Güneş) her şeyi görüyor , her şeyi biliyor .

Taş devrindeki kemikten yapılma aletlerin üzerinde ve orta çağdaki seramik eşyaların üzerinde Saule sembolü görülebiliyor . Yani baya bir eskiye dayanıyor tarihi .

jumis and saule

Duvara kazınmış Jumis ve Saule

Jumis

Jumis

Jumis doğurganlığın sembolü . Hem insan nüfusunun hem de bitkilerin doğurganlığını arttırdığına inanılmış . Dievs ve Mara sembollerinin kesişmesinden meydana geldiği tahmin ediliyor . Pagan kültürünün bıraktığı bir iz olarak hala bazı evlerde çatı altında kalacak şekilde Jumis sembolü konuyor . Evde sağlıklı yaşamı sağlayacağına inanılıyor .

Ay

moon

Ay Saule yani güneşin kocası . Ölüm ve yeniden doğumu temsil ediyor .

Auseklis

yıldız

Yıldızı ve ışığı temsil ediyor . Üzerinde bunu taşıyan kişiyi kötü ruhlardan koruduğuna inanılıyor . Mesela battaniyenizin üzerinde Auseklis sembolleri varsa uyurken sizi kötü ruhlar rahatsız etmiyor .

Perkons

perkons şimşek ve ateş

Naziler’den tanıdığımız Swaistka haçının kökeni buralara kadar geliyor aslında . Şimşeği , ateşi ve tanrı Perkons’u temsil ediyor . En eski bulunanı 3. yüz yıla dayanıyor . Çok eski dönemlerde bronz aksesuarlara işlendiği görülüyor .

Engerek

adder

Engerek yılanı bilgeliği ve işçiliği temsil ediyor .

Usins

usins

Usins sağlığı , hayatı ve enerjiyi sembolize ediyor . Daha çok baharı anımsatıyor ve bu yüzden de 23 Nisan tarihinde Usins günü kutlanıyor .

 

Leton insanlarının bu Pagan sembollerini bir sürü yerde kullandığına şahit olacaksınız . Kendi vücuduna dövme yaptıranları bile mevcut . Her ne kadar çoğu artık Hristiyan olasalar da bu eski inanışlarına da bir şekilde bağları , saygıları devam ediyor .

d12d1777ef6221639480736e912b0520

Ayrıca bu sembollerden oluşan eski bir takvimleri de mevcut . Buna göre her sembolün , tanrının ayrı günleri de var . Aşağıdaki görselden bu takvimi de görebilirsiniz .

 

457027b6d0798e0ad191c2a6cf7c8039

 

Bolcal

Jelgava – Zemgale’nin En Büyük Şehri

Letonya'ya giden klasik tatil turları dışında daha uzun bir gezi düşünüyorsanız Jelgava...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.