Ulaşım – Letonya’ya Gidiş ve Letonya İçi Ulaşım

İstanbul’dan Riga’ya

İstanbul’dan Riga’ya ve Riga’da İstanbul’a her gün 1’er sefer var . Yaklaşık 3 saat kadar sürüyor uçuş . Riga’ya ulaşım çok da uzun bir süre değil yani . Yemeğinizi yiyip bir film izlerken geçiyor hemen zaman .

Havaalanından şehir merkezine

Pasaport kontrolü sıkıntılı değil . Ufak havaalanı olduğu için de kalabalık olmuyor . Bavulu hemen alıp çıkıyorsunuz . Narvesen’den (Ufak marketler zinciri) veya turist bürosundan tek yön otobüs bileti alabilirsiniz . 1.15 € tutuyor . Veya direk otobüs sürücüsüne 2 € vererek de gidebiliyorsunuz . 22 numaralı otobüs veya minibüslerle şehir merkezine gidebiliyorsunuz . Yaklaşık 15-20 dakika sürüyor yol .

Riga'da ulaşım

Genelde Origo alışveriş merkezinin oraya gidiyor tüm araçlar . Kalacağınız yer merkezdeyse Origo’da inebilirsiniz . Buradan da fazla bir mesafe değildir yürüyeceğiniz yol .

Taksi ile gelmek istiyorsanız da Panda Taksi’yi tavsiye ederim . Letonya’da bir kaç tane taksi firması var . Baltic Taksi , Riga Taksi , Red Cab , Panda Taksi gibi . Hepsinin ayrı fiyat politikaları var. En çok aracı bulunan firma Baltic Taksi . En pahalısı da o . En ucuzu Panda ama en az aracı olan da o . Bu nedenle havaalanında zor bulabilirsiniz Panda Taksi’yi . 10 €’dan aşağı bir fiyata Origo’ya varırsınız .

Bunun dışında tek yöntem de araç kiralamak . Onun hakkında hiç bir bilgim yok .

Riga’da şehir içi ulaşım

Şehir içinde seçenekleriniz otobüs , tramvay ve taksi . Metro hattı yok . Zaten ihtiyaç da olduğunu zannetmiyorum .

Taksi için kaldığınız otelin resepsiyonundan istediğiniz firmanın taksisini çağırtabilirsiniz . Diğerleri için tek kullanımlık , günlük , haftalık gibi biletleri Narvesen’den alabilirsiniz .

Şehirler arası ulaşım

Riga’nın ana tren istasyonu Origo’nun içinde . Bu alışveriş merkezine girip tren istasyonu girişinden gitmek istediğiniz şehir ile ilgili kalkış-varış saatleri ve fiyatlar gibi bilgileri alabilirsiniz . Buradan isterseniz Letonya’nın başka şehirlerine , isterseniz de başka ülkelere gidebilirsiniz .

Ana otobüs terminalleri ise yine Origo’nun yanındaki Stockman alışveriş merkezinin arkasında kalıyor . Letonya’nın her şehrine tren olmadığı için burasını da bilmenizde fayda olabiliyor . Buradan yine başka ülkelere de geçiş yapabiliyorsunuz . Mesela sırf Letonya odaklı değil de Baltık odaklı bir tatil yapıyorsunuz . Buradan Tallinn ve Vilnius’a otobüsle geçebilirsiniz . Yaklaşık 6 saat sürüyor ikisi de .

Şimdiden iyi yolculuklar ! 🙂

Yazıdaki etiketler
, , ,
Bolcal

Letonya Tarihi ve Dili

Letonya ve Baltıklar Letonya tarihinden bahsedeceksek Litvanya , Estonya ve Finlandiya gibi...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.