Acıseverlere Stock Pot

Adana Kebap mı daha acı Stock Pot yemekleri mi ?

Letonya – Riga’da sizi şaşırtacak bir mekandan bahsedeceğim şimdi . Genelde yabancılar ( Özellikle kuzeyliler) acı yemeklerimize dayanamaz diye biliriz . Akdeniz insanı olarak biz yeriz ama bir İskandinav , bir Baltık , bir Rus genelde bizim acı yemeklerimizi yiyemez . Fakat Riga’da bambaşka bir mekan var . Adı Stock Pot . Sağlıklı ve acı yemekleri ile ünlü . Değişik bir konseptte . Yemekleri yerken kendinizi Antep’te , Adana’da filan hissedebilirsiniz .

stock pot çorba

Stock Pot nedir ?

Stock Pot Richard ve Linda isimli bir çiftin 2012 Ocak ayında açtığı bir mekan . Her gün 6 değişik yemek oluyor menülerinde . 3 tane çorba ve 3 tane ana yemek . Bunların yarısı da vejetaryen ve vegan oluyor . Yemekler genelde doğu , uzak doğu , kafkas ve akdeniz yemekleri . Unutmaya yüz tutmuş eski bazı yemekleri de menülerine ekliyorlar . Kendi söylemlerine göre felsefeleri ilginç , sağlıklı ve uygun fiyatta yemekler sunabilmek . Öğle yemeği arasında denk gelmedim hiç ama bana arkadaşlarımın anlattığına göre kuyruk oluyormuş . Özellikle saat 11:30 – 14:30 arası gidiyorsanız 10-15 dakika kuyrukta beklemeyi göze alın . Çünkü sadece orada yiyenler değil , önceden siparişi verip öğlen vakti almaya gelenler de oluyor .

stock pot ailesi

İçeri girdiğinizde karşınızda kasanın arkasında bir kara tahta göreceksiniz . Orada yemeklerin yanında 1’den 10’a kadar numaralar var . Bu numaralar yemeğin acı derecesini belirtiyor . 10 numara en acısı . Kendinize güveniyorsanız deneyin . Letonyalılar acıdan ne anlar demeyin . Ben 7 derecesinde bir yemek yemiştim . Acı seven biri olmama rağmen limitlerimi zorladığını hissettim .

stock pot mutfak

Stock Pot Heroes yarışması

Evet 1’den 10’a kadar acı seviyesi var dedik . Ama bu mekanın bir değişik özelliği de her yıl Stock Pot Heroes adında bir yarışa düzenlemeleri . Bu yarışmanın özelliği ise yiyeceğiniz yemeğin acı derecesinin 20 olması . Ve bazı sınırlamalarınız var . Su yasak , ekmek yasak , pirinç yasak .

stock pot yarışma

Bitirmek için 20 dakikanız var . Cidden zorlu bir yarışma gibi duruyor 7 seviyesindeki yemeği düşününce . Kesinlikle denemek istiyorum bir gün . Sanırım biz Türkler bir adım önde oluruz bu yarışmada . Kendinize güveniyorsanız siz de katılın bu yarışmaya . Aşağıdaki tshirtleri de gururla giyersiniz sonra .

acı yarışması stock pot tshirt2

Stock Pot nerede ? Nasıl ulaşırım ?

Gertrudes Caddesi 6 numarada mekan . Bağımsızlık anıtına sırtınızı verin ve Brivibas Bulvarında tarihi şehrin ters yönüne doğru yürüyün . 5-10 dakika sonra Gertrudes Caddesi (Iela) önünüzde olacak .

Web sitelerine de buraya tıklayarak ulaşabilir ve o gün menüde neler olduğunu görebilirsiniz .

Umarım gerek çalışanları gerek yemekleri sıcak bu mekanı seversiniz . Şimdiden afiyet olsun !

Bolcal

Riga Eski Şehrinde Gezilecek Yerler

Riga eski şehrinde görülecek yerler nereler ? Her şehrin tarihi bir bölgesi vardır...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.