Letonya Mutfağı – Letonya’da Ne Yenir?

Leton yemeklerinde et önemli bir yer kaplar

Instagram takipçilerimden en çok gelen sorulardan biri de Letonya mutfağı hakkında. Ben de bu nedenle Leton yemekleri hakkında bir genel yazı yazmaya karar verdim. Şimdiden afiyet olsun 🙂 

 

Letonya mutfağı bizim mutfağımız gibi karışık bir mutfak aslında. Bizde nasıl Orta Doğu, Balkan, Ermeni, Yunan mutfaklarının etkisi varsa Leton yemeklerinde de İskandinav, Alman ve Rus etkilerini görebilirsiniz. Leton yemeklerini özetlemek gerekirse patates, balık, lahana, mantar, et ve kara ekmek ağır basıyor. İçecek olarak da bira tüketimi baya fazla. Domuz eti ile ilgili bir probleminiz yoksa Leton muftağından çok büyük keyif alacağınıza eminim. Domuz eti yemiyorsanız bile diğer yemekleri de güzel. Sadece bize göre baharatı daha az kullanıyorlar.

Letonya Mutfağı et yemekleri

Domuz yemekleri daha ağır basıyor et yemekleri arasında. Şahsi favorim sosisleri. Ama diğer et yemekleri de güzel bana göre.

Cūkas galerts

Açıkçası bana ıslak kedi mamalarını andırdığı için denemedim hiç ama bir gün deneyeceğim. Jöle içinde et.

Cūkas galerts jöleli et yemeği

Piragi

Hamur içinde domuz pastırması ve soğandan oluşan bir yemek.

Hamur içinde domuz pastırması ve salam – Piragi

Karbonade

Domuz pirzolasından schitzel.

Domuz pirzola karbonade

Kotletes

Yanında salata, pilav veya patatesle deneyebileceğiniz köfteler.

Leton köftesi kotletes

Frikadeļu zupa

Köfteli çorba.

Bunlar dışında bahsettiğim gibi sosis yemeklerini şahsen seviyorum. Steak restoranları ve bazı hamburgercileri de çok lezzetli. Türk lezzetlerini özlediyseniz de Türklerin ve Pakistanlıların işlettiği 2 ayrı dönerci zinciri de var.

 

İhtiyacınız olabilecek bir kaç tercüme :

Liellopa: İnek eti

Jera gala: Kuzu eti

Vista: Tavuk

Cūkgala: Domuz eti

Daha İngilizce bilmeyene rastlamadım ama yine de sormanız gerekirse bulunsun bu tercümeler.

Letonya mutfağı sebze yemekleri

Auksta Zupa

Soğuk pancar çorbası. Yazın içmesi baya keyifli. Letonya mutfağının klasiklerinden.

Soğuk pancar çorbası auksta zupa

Maizes zupa

Bu aslında pudingimsi bir tatlı ama buna çorba diyorlar. Siyah Leton ekmeğinden yapılıyor bu tatlı. Herkes sevmeyebilir ama denemenizi tavsiye ederim.

Letonya mutfağı
Ekmek tatlısı maizes zupa

Jānu siers

Ligo döneminde yenen kimyonlu geleneksel bir peynir.

Kimyonlu Leton peyniri Janu siers – Letonya Mutfağı

Rasols

Rusya’da Oliver isimli bir aşçının ilk yaptığı ve sonra dilimize Rus salatası olarak girip zamanla adı Amerikan salatasına dönen yabancı olmadığımız bir salata.

Letonya’da 4000 kadar mantar çeşidi mevcut. Yemeklerde mantarları bol bol bulabilirsiniz. Zaten yılın belli dönemlerinde mantar toplama hobileri var. Bunun dışında turşu çeşitleri de lezzetli Letonya mutfağında.

Burada bahsettiklerimin dışında yabancı olmadığımız bir lezzet olan pelmeni de var Leton yemekleri arasında. Mantının biraz büyükçesi.

Balık yemeklerinden pek bahsetmedim sizlere. Ben şahsen yemeği biraz keyif için yiyen biriyim ve kılçık ayıklamak işkence geldiği için pek balıkla aram yoktur. Ama kurutulmuş, tuzlu balık çeşitleri çok Letonya’da. Bir tek Liepaja‘da liepajas mencini isminde bir balık yemeği yedim. Morina balığından yapıldığını söylediler. Sos içinde parçalanmış halde geliyor. Sırf bu yemeği yiyebilmek için Liepaja’ya tekrar gitmeyi planlıyorum. Yolunuz Liepaja’dan geçerse kaçırmamanızı tavsiye derim çünkü Riga’da yapan yer bulamadım.

Leton balık yemeği
Liepajas Mencini

Bira çok yaygın Letonya’da ve çok güzel çeşitleri var. Her dükkanda olmasa da Malduguns Brewery’nin biralarını bulup deneyebilirsiniz. Ala Folkklubs‘da satıyorlar. Bunlar dışında Aldaris, Valmiermuizas, Lacplesis, Cesu, Bauskas çok sık görebileceğiniz biralar.

Kendi geleneksel içkileri ise Black Balsam. Çeşitli bitki ve köklerden yapılıyor. Kışın gidip üşütürseniz ilaç niyetine de içebilirsiniz bunu.

Tavsiye edebileceğim restoranları ise Lido, Ala Folkklubs, Cili Pisa, Street Burger, Ribs & Rock, XL Pelmeni, B Burger, Stockpot.

Şimdiden bol lezzetli geziler dilerim 🙂

Bolcal

Letonya Hakkında 22 Şaşırtıcı Gerçek

1. Letonya'nın %50'si yeşilliktir Letonya'da ülke coğrafyasının yaklaşık %50'si yeşil alandır. Avrupa'daki en...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.