Saules Duriens – Bir Biradan Daha Fazlası

Biraseverler için nimet Saules Duriens

leton birası

Letonya’ya gittiğinizde çok çeşitli bira tatma imkanınız olacak . Bira seviyorlar gerçekten . Muhtemelen marketlerde filan en çok göreceğiniz bira Lacplesis ve Zelta olacak . Ama size birazdan bahsedeceğim birayı marketlerde bulamayacaksınız .

Malduguns adına 2013 yılında kurulmuş bir firmanın birasından bahsedeceğim .  Çeşit çeşit biraları var . Ve biralarına da enteresan isimler vermişler hep . Saules Duriens (Güneş çarpması ) , Stokholmas Sindroms (Stockholm sendromu) , Pēdējais Viesis (Son misafir) , Rudais Rudens (Mor sonbahar) , Kramplauzis (Hırsız) gibi. Açıkçası sadece Saules Duriens’i denedim sadece . Onu da şansa bir yemekte denemiştim . Diğer çeşitlerin de iyi olma şansı var ama bilmediğim için öneremiyorum .

saules duriens

Saulens Duriens ile tanışmam

Riga’da Daugeva nehri var . Bir de buna bağlanan kanallar mevcut . Bu kanallardan birinin yanında ulusal opera binaları var . Onun tam yanındaki restorana davet etmişti yemeğe arkadaşım . Menüdeki yemekleri anlayabildim tabi ama bira çeşitlerinin çoğu yabancı gelmişti . Garson kıza sen seç benim için dedim . Saules Duriens getirdi o da bana . Bir çok çeşit bira denemiş biri olarak böyle değişik ve güzel bir aromalı bira içtiğimi kesinlikle hatırlamıyorum .

letonya bira

İlk yudumda aşk

Sizlerin damak zevkini bilemem ama ben yemeğimi yerken biradan aldığım her yudumda keyiften yerimde duramıyordum . Daha sonra yanımda götürdüğüm bazı şeyleri otelde bırakma pahasına 4-5 tane alıp bavuluma koymayı planladım .

dd58589315fac0ff943e30ef95087208_640x640

Aynı restorana inatla neden gitmediğimi bilmiyorum ama arkadaşım aracılığı ile satıldığı yerlerin listesini çıkardık . Özel bir bira ve özel bir marka olduğu için her yerde bulunmuyor ne yazık ki .

Aşırı kar yağışı altında 2 saat kadar değişik satış noktalarını turladım ama bulamadım .

Tarihi şehrin içindeki gittiğim yerlerde yoktu . Sonra Esplanade parkının ilerisindeki tarif edilen mekana gittim . Orada sadece fıçı vardı . Bavula olmaz tabi 🙂 En son Krisjana Barona caddesindeki Rimi’nin içinde Leton ürünleri satan yere gittim . Orada da aynı bira evinin başka ürünleri vardı . Elim boş çıktım . Kısaca 2 saat kar fırtınasında dolanıp odama elim boş döndüm .

Siz bu hataya düşmeyin diye size haritayı veriyorum . İlk gördüğünüz yerde bir şişe alın ve deneyin . Beğenirseniz de doldurun bavulunuza 🙂

Buraya  tıklayarak satış noktalarını görebilirsiniz .

Afiyet olsun !

Bolcal

Acıseverlere Stock Pot

Adana Kebap mı daha acı Stock Pot yemekleri mi ? Letonya -...
Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.